Yasin Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Yasin Suresi Bitince Okunacak Dua Hangisidir?

[ad_1] 09.06.2023 11:11 Son Güncelleme: 09.06.2023 11:29 Yasin suresi tamamlandıktan sonra okunan..

Yasin Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Yasin Suresi Bitince Okunacak Dua Hangisidir?
Yayınlanma: Güncelleme: 76 views

[ad_1]

Yasin Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Yasin Suresi Bitince Okunacak Dua Hangisidir?
Yasin suresi tamamlandıktan sonra okunan surenin duasının yapılarak ölmüşlere ve aynı zamanda geçmişlere bağışlanabilmektedir. Yasin suresinin okunmasının ardından okunmakta olan surenin sevabından manevi bir şekilde faydalanılması için sevabı bağışlanabilmektedir. Bu sayede birey sevdiklerine Yasin suresini okuyup bağışlayabilmektedir ve sevabına sevdiklerini de ortak edebilmektedir.

Yasin Suresinin Bitmesinden Sonra Okunan Dua Nedir?

Yasin suresinin okunup bitirilmesinden sonra şu dua okunmaktadır: “Allahümme Rabbena ya Rabbena tegabbel minna duaena vekti hacetena bi hurmeti sureti yasin ve ecirna minennari ve min azabil kabri ve min şerri sualin bi fadli sureti yasin. Ya Rabbel alemiyne vessalm alel mürseliyne Velhamdülillahi rabbil alemiyn. (el fatiha)” Bu duanın okunması ile birlikte sevabı bağışlanabilmektedir. Bu duaya aynı zamanda öbür okumalarda da yaparak mevcut sevapları bağışlamak mümkün olmaktadır.

Yasin Bağışlama Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Yasin bağışlama duası esasen Arapça okunuşu ile birlikte okunduktan sonra Türkçe olan duaya devam edilerek bağışlanmış kişilerin adlarını da duanın sonunda belirtmek tamamen mümkün olmaktadır. Yasin suresinin bağışlanma duasının manası şu şekilde olmaktadır: “Ey Allah’ım okumuş olduğumuz Yasin suresi hürmetine dualarımızı kabul et. İhtiyaçlarımızı bizlere ver. Ey alemlerin Rabbi! Yasin suresi hürmetine bizi cehennem ateşinden kabir azabının ve sualinin şerrinden koru. Ve peygamberlere selam olsun. Hamd alemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur.” Daha sonra ise arzu edildiği gibi eklentinin de yapılması ile dualar uzatılabilmektedir.

Yasin Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Yasin Suresi Bitince Okunacak Dua HangisidirYasin Suresi Bitince Okunacak Dua Hangisidir?

Yasin suresinin bağışlanma duasının çok daha uzun biçimde okunanları da bulunmaktadır. Hadis kaynaklarında uzun bir şekilde Yasin suresinden sonra çeşitli dualar yer alması ile beraber duaların kısası uygundur anlayışı mevcut olduğu için çoğu zaman Yasin suresinden sonra kısa olan dualar okunmaktadır. Okunması faziletli kabul edilen öbür sureler şu şekilde ifade edilmektedir:

Fatiha suresi

Asr suresi

İnşirah suresi

Ayetel Kürsi

Kadir suresi

Şeklinde olmaktadır.

Yasin Suresinin Önemi Nedir?

Okunmuş olan Yasin’in kabul dilebilmesi için ve bu duanın makbul olması için Amenerrasulü okunarak salavat çekilmesi de oldukça sık bir şekilde okunan ve hayırlı sayılan bir ibadet olmaktadır. Hangi niyet ile dua edilirse edilsin dilin söylemiş olduğu değil kalbin hissettiği dua olmaktadır. Bu sebepten dolayı birey niyetini kalpten ve bütün samimiyeti ile beraber yalnızca Allahu Teâlâ’dan istemelidir ve isteğini sabırlı bir şekilde beklemelidir. Yasin suresi, kuranın kalbi olarak kabul edilen bir sure olmaktadır ve içten nasıl geliyor ise o biçimde bağışlanması ve yine o şekilde dua edilmesi makbul olmaktadır.Nazar Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri... Nazara Karşı Okunan Dua Hangisidir?

Nazar Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri… Nazara Karşı Okunan Dua Hangisidir?
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.