Türkiye Kültür Yolu Festivali Ankara’da… Bakan Mehmet Nuri Ersoy CNN TÜRKte detayları anlattı

[ad_1] 18.09.2023 18:04 Son Güncelleme: 18.09.2023 18:10 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamaları şu şekilde; Uzun süreli bir festival bu…

Türkiye Kültür Yolu Festivali Ankara’da… Bakan Mehmet Nuri Ersoy CNN TÜRKte detayları anlattı
Yayınlanma: Güncelleme: 35 views

[ad_1]


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamaları şu şekilde;

Uzun süreli bir festival bu. Festival süresince 700’den fazla etkinlik düzenlenecek. Her kesimden, her yaş grubuna hitap edecek etkinlikler olacak. Kültür ve sanatın her kesiminden, çocuk etkinliklerine kadar. Operalar, konserler, halk oyunları gösterileri, sergiler, çağdaş sanat ve diğer bütün kültür sanat faaliyetleri bu 700 etkinlik içerisinde yer alıyor. Yurt dışından da çok fazla katılım var. Özellikle arttırılmış gerçeklik üzerine bir sergi var. Amerika’dan, Fransa’dan, Hırvatistan’dan ve Filistin’den katılan 400 bayan sanatçının hazırladığı bir sergi. Bunun dışında Bosna Hersek’ten ilk defa yurt dışına çıkarılacak bir sergi var. Kültür Yolu Festivalleri bu sene 11 şehre çıktı. 100 günlük bir seri var. Önümüzdeki senelerde 14-15 şehre çıkacak. Hedefimiz 2028’de 35 şehre çıkması. Öyle olduğunda yılın 8 ayında bu festival var olacak. Bu yönden en uzun süren festival olacak. Bu yönüyle, fazlasıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanır diye düşünüyorum.

Türkiye Kültür Yolu Festivali Ankarada... Bakan Mehmet Nuri Ersoy CNN TÜRK’te detayları anlattı

Geçen sene 7 büyük etkinlik yapılmıştı. 5 ayrı şehirde 33 milyon vatandaşımıza erişim sağlanmıştı. Bu sene 11 şehirde düzenleneceği için daha çok vatandaşa erişeceğimizi düşünüyoruz. Tabi biz her şehrimize bu festivali götürmek istiyoruz ama festival kapsamında kullanılan yapıların tüm yenileme, rekonstrüksiyon çalışmaları gibi çalışmaların yapılması söz konusu. Örneğin bulunduğumuz bu bina Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası. 30 yıllık inşaat süreci var bu binanın. Biz göreve geldiğimizde yüzde 50’si tamamlanmıştı. Biz 21 ay gibi kısa bir sürede bu binayı tamamladık ve Ankara kültür sanat hayatına kazandırdık. Yine İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi var, o da 2 buçuk yıl gibi kısa bir sürede yapılıp İstanbul kültür sanat hayatına kazandırdık.

[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.