Tesbih Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Tesbih Çeşitleri…

[ad_1] 05.09.2023 15:40 Son Güncelleme: 05.09.2023 15:40 Tesbih Çeşitleri Nelerdir?..

Tesbih Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Tesbih Çeşitleri…
Yayınlanma: Güncelleme: 92 views

[ad_1]

Tesbih Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Tesbih Çeşitleri...


Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

 Tesbih çeşitleri kendi içerisinde kategorilere ayrılmaktadır. En çok tercih edilen doğal taşlardan üretilen tesbih türleridir. Tüm doğal taşlardan tesbih çeşitleri üretilmektedir. Kehribar tesbih türleri, deve kemiği tesbih çeşitleri, Oltu taşından el yapımı tesbih, ağaç gövdelerinden, örnek vermek gerekirse kuka ağacından elde edilen tesbih türleri sıklıkla tercih edilmektedir.

 En Çok Bilinen Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

 İnsan bedenine iyi gelen ve ruha huzur veren değerleri taşlardan meydana getirilen tesbihler bulunmaktadır. Bu tip değerleri taşlar sayılacak olursa;

 – Akik

 – Ay taşı

 – Firuze Taşı

 – Ametist

 – Opal

 – Sedef taşı gibi doğal taşlardan istenilen boyut ve ağırlıkta tesbih çeşitleri talep görmektedir.

 Türk kültürü içerisinde en fazla sedef tesbihler ve oltu taşından yapılan tesbih çeşitleri ilgi görmektedir. Bunun dışında burçların kendine ait doğal taşları ruhu dinlendiren ve bedenin stresini azaltan doğal taşlardan meydana gelen tesbih çeşitleri bulunmaktadır.

 El Yapımı Tesbih Çeşitleri Hangi Taşlardan Yapılmaktadır?

 El yapımı tesbih çeşitleri el emeği olması sebebiyle ayrı ve özel bir yeri bulunmaktadır. Buna göre en fazla el yapımı tesbih taşlarına detaylarıyla bakılacak olursa;

 – Kuvars tesbihler

 – Oniks taşı tesbih

 – Kalsit taşı tesbih

 – Oltu taşı tesbih

 – Firuze taşı tesbihler

 Değerli Madenlerden Tesbih Yapılır mı?

 Genellikle doğal taşlardan tesbih üretimi yapılsa bile değerli madenler içerisinde yer alan altın ve gümüşten de tesbih yapılmaktadır. Fiyatları yüksek olmakla birlikte oldukça şık ve kullanımı rahat modeller yer almaktadır.

 En Değerli Tesbih ve Fiyatlamaları Nasıldır?

 Tesbih kültürel alanda çok sık tercih edilen bir aksesuardır. Özellikle Anadolu medeniyeti kültürünün içerisinde tesbih sıklıkla kullanılmaktadır. Tesbihlerin el yapımı olması değerlerini ve fiyatlarını oldukça yükseltmektedir. Bununla birlikte altından ya da gümüşten üretilen tesbihler çok daha değerli hale gelmektedir. 

 Tesbih Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 Tesbih kullanmak ve kişiye uygun tesbih seçilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda tesbih satın alırken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Buna göre;

 – Tesbih boncukları el büyüklüğüne göre seçilmelidir.

 – Tesbih boncuk delikleri ince olmalıdır.

 – Tesbih için kullanılan doğal taşın doğru seçilmesi önemlidir.

 – Tesbih boncuklarının içi dolu ve tok olmalıdır. Bu sayede çıkardığı ses bir o kadar ahenk içerisinde olacaktır.

 – Bir tesbih satın alırken boncuklarının temiz ve parlak olmasına dikkat edilmelidir.

 – Tesbih için sıklıkla kullanılan kehribar taşıdır. Bir tesbihin kehribar taşından orjinal olup olmadığı konusunda kehribar taşın kokusundan anlaşılmaktadır. Bu koku reçine kokusudur.

 – Kehribar taşı bal rengidir. Sarı ile karamele çalan rengin karışımı olarak bilinmektedir.

 – Tesbih satın alırken mutlaka dokunulmalı ve tesbih ağırlığının test edilmesi gerekmektedir. Hafif tesbih veya ağır tesbihler vardır. Kişisel tercihlere göre değişkenlik göstermektedir.

 – Tesbih kullanmak insanların günlük stresini azaltması ve bazı hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Bu anlamda kişiye uygun karakterini yansıtan doğal taşlardan seçilmesi ile mümkün olmaktadır.

 – İnci tesbih satın alırken incinin gerçek olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli ve araştırılmalıdır. Sertifika ile satılan tesbihler tercih edilmelidir.Tesbih Çekerken Ne Denir? Tesbih Çekerken Söylenecekler Ve Okunacak Dualar...

Tesbih Çekerken Ne Denir? Tesbih Çekerken Söylenecekler Ve Okunacak Dualar…
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.