Tabii ki TDK doğru yazılışı… Tabii ki mi, tabiki mi nasıl yazılır?

[ad_1] 28.06.2023 15:16 Son Güncelleme: 28.06.2023 15:17  Türkçedeki bazı kelimelerde..

Tabii ki TDK doğru yazılışı… Tabii ki mi, tabiki mi nasıl yazılır?
Yayınlanma: Güncelleme: 42 views

[ad_1]

Tabii ki TDK doğru yazılışı... Tabii ki mi, tabiki mi nasıl yazılır?


 Türkçedeki bazı kelimelerde mutlaka ki ekinin doğru şekilde yazılması gerekir. Bu durum özellikle cümlenin daha doğru şekilde anlaşılması konusunda büyük bir öneme sahiptir. O yüzden pek çok kişinin merak ettiğim kelimeler içerisinde tabii sözcüğü geliyor.

 Tabii ki mi, Tabiki mi nasıl yazılır?

 Olur ya da elbette gibi anlamları üzerinden kullanılan tabii ki kelimesi özellikle ki eki üzerinden merak edilir. Ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır yazılıp yazılmadığı en önemli hususlar içerisinde yer alır. Bu doğrultuda doğru yazılışını, ‘Tabii ki’ biçiminde ayrı olduğunu söylemek mümkündür. Böylece cümle çok daha etkin bir şekilde anlaşılabilir ve doğru yazın gerçekleştirilebilir.

 ‘’Sormana gerek bile yok bu eşyayı tabii ki alabilirsin.’’

 Yukarıdaki cümle içerisinde tabii ki kelimesi elbette anlamı üzerinden ele alınmıştır. Kişinin o eşyayı elbette alabileceği yönünde bir anlam ifade eder. Bu şekilde cümle kurarken mutlaka ki ekinin ayrı yazılmış olduğuna çok dikkat edilmelidir.

 ‘’Bugün tabii ki seninle geleceğim.’’

 Yine aynı şekilde bu cümlede tabii ki kelimesi elbette anlamı üzerinden ele alınmakta ve kullanılmaktadır. Seninle elbette bugün geleceğim şeklinde bir anlam ifade eder.

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.