Son dakika: PUTİN’in hayatı! Putin ne zaman doğdu? Putin’in doğum günü! Putin evli mi, çocuğu var mı, aslen nereli? İşte Putin’in hayatı…

[ad_1] 24.06.2023 01:26 Son Güncelleme: 24.06.2023 01:26 Yaptığı her açıklama..

Son dakika: PUTİN’in hayatı! Putin ne zaman doğdu? Putin’in doğum günü! Putin evli mi, çocuğu var mı, aslen nereli? İşte Putin’in hayatı…
Yayınlanma: Güncelleme: 33 views

[ad_1]

Son dakika: PUTİN'in hayatı! Putin ne zaman doğdu? Putin'in doğum günü! Putin evli mi, çocuğu var mı, aslen nereli? İşte Putin'in hayatı...


Yaptığı her açıklama dikkat çeken ve merak edilen Rus lider Putin’in biyografisi merakla sorgulanıyor. Doğum gününde yaşanılan Rusya Kreç (Kırım) Köprüsü olayıyla Putin’in açıklamaları ilgiyle takip edildi. Peki ama Putin ne zaman doğdu, çocukları var mı? 

Putin kimdir?

Rusya Federasyonu’nun şu anki devlet başkanı olan Rus politikacı ve eski istihbarat görevlisidir. Putin, 1999-2000 yılları arasında başbakanlık, 2000-2008 yılları arasında başkanlık, 2008-2012 yılları arasında tekrar başbakanlık görevini üstlenmiştir. Başbakanlığı döneminde İktidar partisi Birleşik Rusya’nın genel başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Putin 7 Ekim 1952 yılında doğdu. Şu anda 70 yaşındadır.  Putin 28 Temmuz 1983’te Lyudmila Shkrebneva ile evlendi ve 1985’ten 1990’a kadar Doğu Almanya’da birlikte yaşadılar. 28 Nisan 1985’te Leningrad’da doğan Mariya Putina ve 31 Ağustos 1986’da Dresden, Doğu Almanya’da doğan Yekaterina Putina adında iki kızları var.
 
Putin Sovyetler Birliği’nde 16 yıl boyunca KGB dış istihbarat subayı olarak çalıştı ve Yarbay (podpolkovnik) rütbesine yükseldi. 1991’de istifa ederek Saint Petersburg’da siyasi kariyerine başladı. Başkan Boris Yeltsin’in yönetimine katılmak üzere 1996 yılında Moskova’ya taşındı. Ağustos 1999’da başbakan olarak atanmadan önce kısa bir süre Federal Güvenlik Servisi (FSB) direktörü ve Güvenlik Konseyi sekreteri olarak görev yaptı. Yeltsin’in istifasının ardından Putin Rusya Devlet Başkanı Vekili oldu ve dört aydan kısa bir süre sonra ilk kez devlet başkanı seçildi. 2004 yılında %72 oyla yeniden seçildi. O dönemde anayasal olarak iki dönem üst üste devlet başkanlığı yapamayacağı için Putin 2008’den 2012’ye kadar Dmitry Medvedev döneminde başbakan olarak görev yaptı. Hile iddiaları ve protestolar ile gölgelenen bir seçim ile 2012’de başkanlığa geri döndü ve 2018’de yeniden seçildi. Nisan 2021’de, referandumun ardından, anayasa değişikliklerini imzaladı, bunlardan biri yeniden seçilmek için iki kez daha aday olmasına izin verecek ve potansiyel olarak başkanlığını 2036’ya kadar uzatacaktı.

Putin’in ilk başkanlık döneminde Rus ekonomisi, ekonomik reformlar ve petrol ve gaz fiyatlarındaki beş katlık artışın ardından yılda ortalama yüzde yedi oranında büyüdü. Putin ayrıca Çeçen ayrılıkçılara karşı yürütülen savaşta Rusya’ya liderlik ederek bölgede federal kontrolü yeniden tesis etti. Başbakan olarak görev yaptığı dönemde Gürcistan’a karşı bir savaşın yanı sıra askerî ve polis reformunu denetledi. Başkan olarak görev yaptığı üçüncü dönemde Rusya Kırım’ı ilhak etti ve Ukrayna’nın doğusunda bir savaşa destek verdi, çok sayıda askerî harekât gerçekleştirdi ve bu da uluslararası yaptırımlara ve Rusya’da mali krize yol açtı.Ayrıca Suriye’de isyancı ve cihatçı gruplara karşı askerî müdahale emri verdi.Başkan olarak dördüncü döneminde Ukrayna sınırına askerî yığınak yapılmasına başkanlık etti ve Şubat 2022’de uluslararası kınamalara ve genişletilmiş yaptırımlara yol açan geniş çaplı bir işgal başlattı. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’daki savaş suçlarına ilişkin bir soruşturma açtı.[14] Eylül 2022’de Putin kısmi bir seferberlik ilan etti ve uluslararası hukuka göre yasadışı olan güney ve doğu Ukrayna’nın zorla Rusya’ya ilhakını resmen onayladı. Putin’in liderliği altında Rusya, demokratik gerileme ve otoriterliğe kayma sürecine girmiştir. Putin’in yönetimi, endemik yolsuzluğun yanı sıra siyasi muhaliflerin hapse atılması ve baskı altına alınması, Rusya’daki bağımsız medyanın yok edilmesi ve baskı altına alınması ve özgür ve adil seçimlerin yapılmaması gibi çok sayıda insan hakları ihlali ile karakterize edilmiştir. Putin’in Rusya’sı, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algısı Endeksi, Economist Intelligence Unit’in Demokrasi Endeksi ve Freedom House’un Dünya Özgürlük Endeksi’nde düşük puanlar almıştır. Putin kariyeri boyunca ülke içinde yüksek onay oranlarına sahip olmuş ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali’nden önce dünyanın en güçlü liderlerinden biri olarak uluslararası alanda yoğun ilgi görmüştür. 2007 yılında Time Yılın Kişisi seçilmiştir.2015 yılında Time’ın En Etkili Kişiler Listesinde 1. sırada yer almıştır. Forbes 2013-2016 yılları arasında her yıl onu Dünyanın En Güçlü Kişisi seçmiştir. Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’dan sonra Avrupa’da en uzun süre görev yapan ikinci devlet başkanıdır. Döneminde, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ortaya çıkan ekonomik çöküş sonrası tekrar toparlayan Rusya ekonomisi hızlı büyüme rakamları yakalamış, ülkenin bağımsızlığı yolunda çeşitli adımlar atılmış, merkezi otorite kuvvetlendirilmiş ve Rusya Silahlı Kuvvetleri’nde çeşitli modernizasyon uygulamaları başlatılmıştır. 4 Mart 2012 tarihinde yapılan seçimler sonucu %63,6 oyla Rusya’nın 3. kez devlet başkanı seçilmiştir.


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.