Savcı Nasıl Olunur? Savcı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Savcı Olma Şartları Nelerdir?

[ad_1] 05.08.2023 11:23 Son Güncelleme: 05.08.2023 11:26 Adalet Bakanlığı ile..

Savcı Nasıl Olunur? Savcı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Savcı Olma Şartları Nelerdir?
Yayınlanma: Güncelleme: 86 views

[ad_1]

Savcı Nasıl Olunur? Savcı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Savcı Olma Şartları Nelerdir?


Adalet Bakanlığı ile ÖSYM’nin ortak düzenlediği Sınavda başarılı olunması gerekir. Hemen arkasından stajyer savcı olarak çalıştıktan sonra kişi atanacağı yerde savcı olarak görevine başlar. Tabii bu durum kariyer ve meslek ilerleyişi ile yeteneğine bağlı olarak görev kapsamında farklılık yaratabilir.

 Savcı Nasıl Olunur?

 4 yıllık lisans mezunu olunması ile beraber gerekli koşullar doğrultusunda Savcı olmak mümkün. Bu kapsamda eğitim açısından Lisans mezunu olarak Hukuk Fakültesi başta gelir. Ancak farklı Savcı çeşitlerine bağlı olarak iktisadi ve İdari Bilimler ile iktisat ve maliye bölümleri kapsamında da Lisans mezunu olmak mümkün. Böylece ÖSYM ile Adalet Bakanlığı ortak çalışması kapsamında sınava giriş yapılır.

 Bu sınavı başarı ile geçen kişiler Savcı olmak amaçlı belli bir dönem staj görür. Aynı şekilde stajı başarıyla geçen kişilerin devlet bünyesinde kamu kurumu kurum ve kuruluş kapsamında ataması gerçekleşir. Bundan sonra ise ülkenin dörtlü tarafında savcı olarak görevini yerine getir.

 Savcı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

 Savcı olmak için gereken şartlar içerisinde belli başlı kriterler öne çıkar. Bu kapsamda öncelikle ilgili 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Mezun olunması ile beraber lisans belgesi doğrultusunda sınava giriş yapılır. ÖSYM ve Adalet Bakanlığı kapsamında bu sınav ön plana çıkar.

 Sınavı geçen kişiler yaptıkları staj ile beraber savcı olma unvanını elde eder. Elbette bu yapılırken gerekli evraklar bünyesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kanun kapsamındaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Bu kriterler hem sağlık hem de fiziksel ya da ceza alıp almadığı yönünde değerlendirilir.

 Savcı Olma Şartları Nelerdir?

 Savcı olmak için kişi gerekli kriterleri ve koşulları taşımalıdır. Bu kapsamda eğitimden kanunlara ve fiziksel durum ile yaşa kadar pek çok unsur söz konusudur.

  •  – İlgili bölümlerden 4 yıllık lisans mezunu olmak gerekir.
  •  – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
  •  – ÖSYM ve Adalet Bakanlığı kapsamında sınavdan başarılı olunur.
  •  – 35 yaşını doldurmamış olmak
  •  – Askerliğin yapılmış olması ya da ertelenmesi
  •  – Suç işlememiş olmak
  •  – Kamu haklarından yasaklı olmamak

 Bu şekilde genel çerçevede yukarıdaki kriterler doğrultusunda gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde savcı olmak için başvuru yapılabilir.

 Savcı Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

 Savcı olabilmek için 4 yıllık lisans hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Hemen arkasından adli yargı sınavı ile birlikte alınacak puan üzerinden stajyer olarak savcı olunur. Elbette savcı çeşidine bağlı olarak farklı bölümler üzerinden de 4 yıllık mezun olmak mümkün. Vali Nasıl Olunur? Vali Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Vali Olma Şartları Nelerdir?

Vali Nasıl Olunur? Vali Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Vali Olma Şartları Nelerdir?
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.