Otomotivde milyonluk sükse! Sektör, hedefleri yakalayıp fazlasına koşuyor

[ad_1] 16.10.2023 08:34 Son Güncelleme: 16.10.2023 08:34 Otomotiv sektörü, Türkiye..

Otomotivde milyonluk sükse! Sektör, hedefleri yakalayıp fazlasına koşuyor
Yayınlanma: Güncelleme: 28 views

[ad_1]

Otomotivde milyonluk sükse! Sektör, hedefleri yakalayıp fazlasına koşuyor


Otomotiv sektörü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılında üretim, ihracat ve satış adetlerinin üçünde de ‘1 milyon’ barajını aşıyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu’nun paylaştığı son verilere göre, yıl sonunda toplam otomotiv üretimi 1.5 milyon adede, ihracatı 1 milyon adede ulaşacak. Satışlar ise 1 milyon 150 bin adedi aşacak. Bu sonuçlarla, otomotiv pazarı tarihte ilk kez 1 milyon bandını aşarak tarihi rekoru kırmış olacak. Üretim ve ihracatta ise 2018 yılı yakalanacak ancak 1.6 milyonluk üretim ile 1.1 milyonluk ihracatın gerçekleştiği tarihi 2017 yılının bir miktar gerisinde kalınacak.

17 ÜRETİM TESİSİ 2 MİLYON KAPASİTE

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında sektöre ilişkin son rakamlarla birlikte Cumhuriyet’in 100. yılında otomotiv sanayisinin geldiği son durumu aktaran OSD Başkanı Cengiz Eroldu, “Cumhuriyetle birlikte büyüyen 60 yıllık otomotiv sanayisi bugün 17 üretim tesisinde 2 milyonluk adet kapasiteyle çalışıyor. Bu kapasitenin 1.4 milyon adedini kullanır durumdayız. 13 adet üyemiz var ve üyelerin 15 adet Ar-Ge merkezi bulunuyor. Sektör olarak yıllık 1 milyar dolar yatırım gerçekleştirirken, 500 binin üzerinde kişiye istihdam yaratıyoruz. Yıllık 30 milyar dolar ihracatla Türkiye ekonomisine katkı sunmaya ve bu alanda lider olmaya devam ediyoruz” bilgisini verdi.

2024 İÇİN YÜZDE 10 DÜŞÜŞ TAHMİNİ

2023 yılının sonunda toplam otomotiv ihracatında dolar bazında 35 milyar doların yakalanabileceğini de belirten OSD Başkanı Eroldu, ocak-eylül döneminde 1 milyon adedi aşan otomotiv üretimiyle ilgili olarak da, “Hem iç piyasa büyümesi hem de ihracatın büyümesi otomotiv sanayinin rakamlarını 2023 yılında destekliyor. İlk 9 ayda 1 milyonluk üretim sınırını açtık. Bu pandemi öncesindeki üretim rakamlarımıza geri döndük demek” dedi. Eroldu, araç satışlarıyla ilgili olarak ise 2024 yılında ise toplam pazarda yüzde 10’luk bir gerileme öngördüklerini kaydederken, üretim ve ihracatta ise aynı şekilde bir gerileme beklemediklerini, “İhracat tarafından ümitliyiz, iç piyasadaki kaybı ihracatın kapatabileceğini düşünüyoruz” sözleriyle ifade etti.

‘İTHALATIN ARTMASI DENGELERİ BOZDU’

– OTOMOTİV sektörünün uzun yıllardır dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunun altını çizden OSD Başkanı Cengiz Eroldu, “Toplam araç satışında geçen sene yüzde 45 olan yerli üreticilerin payı bu sene maalesef yüzde 37’lere kadar gerilemiş durumda. Burada en önemli faktör otomobil. Otomobilde de yüzde 39’dan yüzde 31’e giden bir yerli payı payımız var. Bu hiç arzu etmediğiz bir durum. Burada 10 milyar dolarlar seviyesinde artı veren sektör maalesef ilk 8 aylık rakamlara göre eksi 318 milyon dolar seviyesinde ki eylülde bu daha da büyüyecek. En son eksi değer 2015 yılında eksi 195 milyon dolarla gerçekleşmişti”dedi. Eroldu, iç pazarda yerli payının artması ve tüketicilerin ulaşılabilir araçlara ulaşabilmesi için ÖTV matrahlarının güncellenmesi gerektiğini yineledi. Haziran ayı itibarıyla Türkiye’de satılan tüm otomobiller yüzde 80’lik ÖTV matrah limitine girmişti.

İŞTE DOKUZ AYLIK SONUÇLAROtomotivde milyonluk sükse Sektör, hedefleri yakalayıp fazlasına koşuyor

1 MİLYON ÜRETİM 734 BİN İHRACAT 894 BİN SATIŞ

– OSD’nin açıkladığı Ocak-Eylül 2023 verilerine göre, toplam otomotiv üretimi yüzde 12 artarak 1 milyon 74 bin 155 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk 9 aylık dönemine göre yüzde 21 artış sağlayan otomobil üretimi ise 687 bin 817 adede ulaştı. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 1 milyon 117 bin 620 adede yükseldi. Yılın ilk 9 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 7 oranında artarken, otomobil ihracatındaki artış yüzde 20 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, toplam ihracat 733 bin 956 adet, otomobil ihracatı ise 473 bin 850 adet düzeyinde gerçekleşti. 2023’ün 9 aylık döneminde toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 894 bin 663 adetten kapandı. Bu dönemde, otomobil pazarı da yüzde 67’lik artış sağladı ve 666 bin 890 adede ulaştı.

AB SORUŞTURMA AÇMIŞTI… ÇİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İHRACATINI İKİYE KATLADI

AVRUPA Birliği’nin (AB) elektrikli otomobil ihracatına yönelik sübvansiyon soruşturması başlattığı Çin, eylül ayında ülke dışına gerçekleştirdiği ‘yeni enerjili binek otomobil’ (şarj edilebilir hibrit dahil tüm elektrikli otomobiller) ihracatını ikiye katladı. Çin Binek Araç Derneği’nin paylaştığı son verilere göre, eylül ayında yapılan elektrikli otomobil ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 107 artarak 91 bin adede ulaştı. Ülkenin ihraç ettiği binek otomobillerin yüzde 25.4’ünü söz konusu elektrikli otomobiller oluşturdu. ABD merkezli Tesla, gerçekleştirdiği 30 bin 566 adet otomobil ihracatıyla eylül ayında Çin’in en büyük elektrikli otomobil ihracatını yapan marka oldu. Çin’in eylül ayında iç pazara sattığı yeni enerjili binek otomobil sayısı ise yıllık bazda yüzde 22.1 artarak 746 bin adede ulaştı. Dernek, yılın ilk dokuz ayında bu araçların yaklaşık 5.19 milyon adedinin perakende kanallar aracılığıyla satıldığını ve bir yıl öncesine göre yüzde 33.8 artış gösterdiğini de duyurdu.

İLAVE GÜMRÜK DUVARI YOLDA

– AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçtiğimiz ay Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, Çin hükümetinin elektrikli araç endüstrisine ödediği sübvansiyonlara ilişkin bir soruşturma başlattıklarını açıklamış ve verilen desteklerin piyasayı bozduğunu söylemişti. Bloomberg’in haberine göre bu hareket, AB’nin de ABD’ye benzer seviyede Çin’den gelen elektrikli araçlara yüzde 27.5’lik bir gümrük vergisi getirilmesine sebep olabilir. Türkiye ise mart ayından beri Çin’den gelen elektrikli araçlara yönelik yüzde 40 ilave gümrük vergisi uyguluyor.

Kaynak: Hurriyet.com.tr / Taylan Özgür Dil


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.