Otomotiv ihracatı yüzde 33 arttı

[ad_1] 06.08.2023 11:48 Son Güncelleme: 06.08.2023 11:59 Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı ..

Otomotiv ihracatı yüzde 33 arttı
Yayınlanma: Güncelleme: 65 views

[ad_1]

Otomotiv ihracatı yüzde 33 arttı


Sektör yetkililerinden Baran Çelik: “Gerek temmuz ayında gerek yılın yedi aylık dönemindeki performansımızla ihracatta sektörel liderliğimiz sürüyor. Geçen ay OtobüsMinibüs-Midibüs, Binek otomobiller ve Çekiciler ihracatında önemli artışlar olurken, ülke bazında Fransa’ya üç haneli, Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelere çift haneli büyümeler elde ettik. Yıl sonunda 34 milyar dolarlık ihracatla otomotivde tüm zamanların rekoruna ulaşmayı hedefliyoruz.”dedi.

İhracat şampiyonu

OİB verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin temmuz ayı ihracatı ülke ihracatından yaklaşık dört kat fazla büyüdü ve yüzde 33,2’lik artışla 2,7 milyar doları geçti. Sektörün ocak-temmuz dönemi ihracatı da yüzde 16’lık artış kaydederek 20,1 milyar dolara ulaştı. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Türkiye ihracatında 2006-2021 yılları arasında 16 yıl boyunca kesintisiz ihracat şampiyonu olan Türk otomotiv sektörü olarak gerek temmuz ayında gerek yılın yedi aylık dönemindeki performansımızla sektörel liderliğimiz sürüyor. Geçen ay Türkiye ihracatından yüzde 15,5’lik pay aldık. Ocak-temmuz döneminde ise aldığımız pay yüzde 16 oldu.

Otobüs ihracatı artışta

Temmuz ayında en dikkat çekici artışlar Otobüs-Minibüs-Midibüs, Binek otomobiller ve Çekiciler ihracatında olurken, ülke bazında Almanya’ya yüzde 29, Fransa’ya yüzde 127, İtalya’ya yüzde 49, Polonya’ya yüzde 90, İspanya’ya yüzde 96’lık ihracat artışları sağladık” dedi. Tedarik endüstrisi ihracatı yedi ayda yüzde 11 arttı Tedarik endüstrisi ihracatının ocak-temmuz döneminde geçen yıla göre yüzde 11 artarak 8 milyar 242 milyon dolar olduğu bilgisini veren Çelik, “Endüstrinin tüm otomotiv ihracatından aldığı pay ise yüzde 41,1’e ulaştı. Geçen yedi aylık dönemde Binek otomobiller ihracatı yüzde 23, Otobüs Minibüs Midibüs ihracatı yüzde 67, Çekiciler ihracatı yüzde 62 arttı. Ocak-Temmuz döneminde Almanya’ya yüzde 12, Fransa’ya yüzde 51, İtalya’ya yüzde 25, İspanya’ya yüzde 36, Polonya’ya yüzde 21, Slovenya’ya yüzde 28, Belçika’ya yüzde 28, Rusya Federasyonu’na yüzde 79 ihracat artışı elde ettik. Bu yıl hedefimiz 34 milyar dolar ile otomotiv endüstrisinde tüm zamanların ihracat rekoruna ulaşmak olacak. Yılın ikinci yarısında çip krizinin etkisinin daha da azalması ile bu hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.