Otomotiv ihracatı 3 milyar doları geçti

[ad_1] 07.07.2023 15:44 Son Güncelleme: 07.07.2023 15:44 Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı ..

Otomotiv ihracatı 3 milyar doları geçti
Yayınlanma: Güncelleme: 19 views

[ad_1]

Otomotiv ihracatı 3 milyar doları geçti


 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi haziran ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 3 milyar dolar ihracata imza attı. Yılın ilk altı ayında da otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 13,7 artışla 17 milyar 337 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak-haziran dönemindeki aylık ihracat ortalaması ise 2,9 milyar dolar oldu. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Bu yıl üçüncü kez 3 milyar doların üzerinde ihracata imza attık. Haziranda otobüs-minibüs-midibüs ve çekiciler ihracatında önemli artışlar yaşadık. Ülkeler bazında da İspanya, Slovenya, Rusya ve İsrail’e çift haneli artış kaydettik” dedi. 

Tedarik endüstrisinde 1,2 milyar dolar

En büyük ürün grubu Tedarik endüstrisinin haziran ayı ihracatı 1 milyar 191 milyon dolar oldu. Binek Otomobiller ihracatı yüzde 12 artarak 984 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 10 artarak 419 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı 45 artarak 205 milyon dolar ve Çekiciler ihracatı da yüzde 27 artarak 178 milyon dolar oldu.

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta yüzde 5 oranında azalış görülürken, yine önemli pazarlardan Rusya’ya yüzde 81, İtalya’ya yüzde 8 artış, Birleşik Devletler’e yüzde 13, Fransa’ya yüzde 2 ihracat düşüşü yaşandı. 

Binek otomobillerde önemli pazarlardan olan Fransa’ya yüzde 18, İspanya’ya yüzde 112, Polonya’ya yüzde 34 ihracat artışı, İtalya’ya yüzde 2, Birleşik Krallık’a yüzde 28 ihracat düşüşü yaşandı. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a yüzde 3, Slovenya’ya yüzde 98, İtalya’ya yüzde 3, Fransa’ya yüzde 6, İspanya’ya yüzde 81 ihracat artışı görülürken, Belçika’ya yüzde 23 düşüş yaşandı. 

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülkeler olan Fransa’ya yüzde 12 ihracat düşüşü, Almanya, Romanya ve Birleşik Krallık’a üç haneli ihracat artışı yaşanırken Çekiciler ürün grubunda ise Almanya ve Fransa’ya ihracat artışları yaşandı. 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.