Kurban kesilirken okunacak dua! Kurban kesilirken (hayvan keserken) okunacak dualar! Kurban kesilirken tekbir nasıl getirilir? Kurban kesen kişinin yapması gerekenler…

[ad_1] 22.06.2023 01:19 Son Güncelleme: 22.06.2023 01:19 Kurban kesen kişiler, kurban kesme..

Kurban kesilirken okunacak dua! Kurban kesilirken (hayvan keserken) okunacak dualar! Kurban kesilirken tekbir nasıl getirilir? Kurban kesen kişinin yapması gerekenler…
Yayınlanma: Güncelleme: 33 views

[ad_1]

Kurban kesilirken okunacak dua! Kurban kesilirken (hayvan keserken) okunacak dualar! Kurban kesilirken tekbir nasıl getirilir? Kurban kesen kişinin yapması gerekenler...
Kurban kesen kişiler, kurban kesme işlemi sırasında okunacak dualar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Kurban Bayramı bu yıl 9 Temmuz günü idrak ediliyor. Bayramın birinci günü kurban kesmek isteyen vatandaşlar tekbir getirme, yapılması gerekenler ve okunması gereken duaları sorguluyor. Peki ama kurban kesilirken hangi dualar okunur?

Kurban keserken okunacak dualar…

Hangi amaçla olursa olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir (Kâsânî, Bedâî‘, V, 46; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 190-191). Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir (Mâverdî, el-Hâvî, XV, 95; Şîrâzî, el-Mühezzeb, II, 885).Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir (Semerkandî, Tuhfe, III, 66):

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163)

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)

 

 

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.