Kumburgaz fay hattı nereden geçiyor? Kumburgaz fay hattı haritası!

[ad_1] 27.09.2023 11:11 Son Güncelleme: 27.09.2023 11:23 İstanbul, tarih boyunca..

Kumburgaz fay hattı nereden geçiyor? Kumburgaz fay hattı haritası!
Yayınlanma: Güncelleme: 83 views

[ad_1]

Kumburgaz fay hattı nereden geçiyor? Kumburgaz fay hattı haritası!


İstanbul, tarih boyunca birçok depremle karşı karşıya kalmış, bu doğal afetler kentin dokusunu ve yaşamını doğrudan etkilemiştir. Ancak modern zamanlarda, artan nüfus yoğunluğu ve yapılaşma, İstanbul’un depreme olan duyarlılığını daha da artırmıştır. Son günlerde deprem üzerine yapılan açıklamalarla birlikte İstanbul’da risk teşkil eden fay hatlarıyla ilgili aramalar hız kazandı.

İstanbul, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batı uzantısına yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu fay hattı, Türkiye’nin en aktif deprem bölgelerinden biridir. Tarih boyunca, özellikle 1509, 1766 ve 1894 yıllarında şiddetli depremlerle sarsılan İstanbul, bu afetlerin yıkıcı etkilerine tanık olmuştur. Araştırmalar, İstanbul’un gelecekte büyük bir deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Deprem uzmanlarına göre, Kuzey Anadolu Fayı’nın 1939 Erzincan Depremi’nden bu yana batıya doğru kırılarak stresini transfer ettiğini, bundan sonraki kırılmanın Kumburgaz Segmenti üzerinde olacağını belirtiyor. Adalar fayı ve Kumburgaz fayı ya beraber ya da ayrı ayrı kırılacak. Bu faylar kırılırsa Minimum 7.2 ile 7.6’ya varacak.

Kumburgaz fay hattı nereden geçiyor Kumburgaz fay hattı haritasıKUMBURGAZ FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

Kumburgaz’ın batısında Celaliye-Kamiloba Beldesi, doğusunda Mimarsinan Beldesi, kuzeyinde Celaliye-Kamiloba ile Tepecik Beldesi, güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır. Kuzey Anadolu fay hattının Kumburgaz kolu Büyükçekmece’nin 15 kilometre açığından geçiyor. Bir ucu Silivri açıklarında ve diğer ucu da Avcılar’ın güneyi olan Kumburgaz fay segmentidir. Kumburgaz Fayı’nın yakınında ve etki alanında olan bazı ilçeler şunlardır:

  • Beylikdüzü
  • Büyükçekmece
  • Silivri
  • Avcılar
    Bu ilçeler, fayın potansiyel olarak tehlikeli etkilerine en yakın olan bölgeler arasındadır.

Kumburgaz fay hattı nereden geçiyor Kumburgaz fay hattı haritası
KUMBURGAZ FAY HATTI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kumburgaz, İstanbul ilinin Avrupa Yakası’nda bulunan Büyükçekmece ilçesine bağlı bir mahalledir. Marmara Denizi kıyısında 1.892 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Kumburgaz Fayı, Marmara Denizi’nin kuzeyinde yer alır ve Kuzey Anadolu Fayı’nın (KAF) batı kolunun bir parçasıdır. KAF, Türkiye’nin en aktif ve en tehlikeli fay hatlarından biridir ve Kumburgaz Fayı bu fay hattı sistemi içinde önemli bir yere sahiptir.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, Kuzey Anadolu Fayı’nın batı kolu (Kumburgaz Fayı da dahil olmak üzere) büyük bir deprem riski taşımaktadır. Bu nedenle bölgedeki sismik aktivite ve fay hareketleri yakından takip edilmekte ve araştırmalar devam etmektedir. Kumburgaz Fayı’nın potansiyel olarak büyük bir depreme neden olabileceği düşünülmektedir. Kuzey Anadolu fayı (KAF), doğuda Karlıova ile batıda Mudurnu Vadisi arasında doğu-batı doğrultusunda bir yay gibi uzanıyor.Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.