İslam’ın Anlamı Nedir? TDK’ya Göre İslam Sözlük Anlamı Nedir?

[ad_1] 10.07.2023 13:55 Son Güncelleme: 10.07.2023 13:57   İslam’ın anlamı nedir?..

İslam’ın Anlamı Nedir? TDK’ya Göre İslam Sözlük Anlamı Nedir?
Yayınlanma: Güncelleme: 43 views

[ad_1]

İslam'ın Anlamı Nedir? TDK'ya Göre İslam Sözlük Anlamı Nedir?


  İslam’ın anlamı nedir?

 Kelime anlamı olarak selamet kökünden türeyen İslam dini if’al babı ile türemiştir. Slm kökündendir ve bu bab’a göre anlam kazanmıştır. İslam, teslimiyet, boyun eğmek, salim bulunmak, lekesiz olmak, selim olmak, selamete kavuşmak, güven ve barış içerisinde olmak, ihlaslı olmak ve samimiyet gibi anlamlar içerir.

 İslam’a giren kişiye Müslim veya Müslüman denir. İslam’a teslim olan manasında kullanılmaktadır. Müslim kelimesinin kökü İslam’dan gelmektedir.

 Kuran-ı Kerim İslam dininin esasını oluşturmaktadır. Hz. Muhammed bu dinin peygamberidir ve Allah’tan aldığı vahyi insanlara ulaştırmıştır. Kuran’dan sonra Hz. Muhammed aleyhisselam’ın sünneti ikinci önemli kaynaktır. İslam’ı tanımlayan İslam alimleri, ‘Kuran ve Sünnete tabi olan’ şeklinde bir tanım yapmıştır. Bu tanım İslam literatürüne göre yapılmıştır.

 TDK’ya Göre İslam Sözlük Anlamı Nedir?

 Türk Dil Kurumu ise İslam kelimesini şu şekilde tarif etmiştir: Kelime kök itibariyle Arapçadır. Müslümanlık anlamına gelir. Günümüz Türkçesinde de aynı şekilde ‘HZ. Muhammed (as) vasıtasıyla inen din’ anlamında tezahür etmektedir. ‘Hz. Muhammed’in (a) getirdiği din’ şeklinde tanımlanmıştır.

 

 

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.