Hz. Muhammed (Sav) Kimdir? Hz. Muhammed’in Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir?

[ad_1] 12.06.2023 17:32 Son Güncelleme: 12.06.2023 17:33 Hz. Muhammed (SAV) Kimdir? Kendisine..

Hz. Muhammed (Sav) Kimdir? Hz. Muhammed’in Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir?
Yayınlanma: Güncelleme: 50 views

[ad_1]

Hz. Muhammed (Sav) Kimdir? Hz. Muhammed'in Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir?
Hz. Muhammed (SAV) Kimdir?

Kendisine Kuran’ı Kerim’in indirildiği Hz. Muhammed son nebidir. Hayatı boyunca insanları Hak dini olan İslam’a çağırdı ve bu uğurda mücadele etti.

Sabrı, hoşgörüsü ve dürüstlüğüyle bilinen peygamber efendimiz, örnek bir şahsiyetti. Hayatı boyunca bir kez bile yalan söylemedi. Kendisine yapılan çirkin saldırılara bile sabretti. ”Bir elime ayı bir elime güneşi verseler, bu davadan vazgeçmem” diyerek son nefesine kadar İslam’ın yayılması için mücadele etti.

Hz. Muhammed ilmiyle de herkese örnek oldu. ”Ölmeden önce ölünüz” diyerek iman edenlere içlerindeki nefsi öldürmelerini öğütledi. Kerpiç evlerden birinde yaşayan peygamber efendimiz gösterişten ve zenginlikten uzak bir yaşam sürdü.

Hz. Muhammed’in Hayatı ve Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Muhammed, dedesi Abdülmuttalip’in yanında büyüdü. 40 yaşında inzivaya çekildiği Hira mağarasında ilk vahyin gelmesi ile birlikte peygamberliğini ilan etti. Önce Hz. Hatice sonra Hz. Ali, İslamiyet’i seçen ilk Müslümanlardan oldu.

İslam’ın yayılmasından rahatsız olan Mekkeli Müşrikler, Müslümanlara yıllar boyunca işkence yaptı. Bunun üzerine Hz. Muhammed sahabesi ile birlikte 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etti. Ancak kafirlerin saldırıları devam edince Müslümanlar ile Müşrikler Bedir Savaşında karşı karşıya geldi.

Bedir Savaşını Müslümanların kazanması ile birlikte İslamiyet hızla yayıldı. Ardından yapılan Uhud Savaşı kaybedilmiş olsa da Hendek Savaşının kazanılmasının ardından Müslümanlar yeniden güç kazandı. 630 yılında Hz. Muhammed’in önderliğinde Mekke fethedildi. Kabe’deki putların hepsi kırıldı ve Kabe yeniden Müslümanların mescidi oldu.

Peygamber efendimiz 632 yılında nübüvvet görevini tamamlayarak Mekke’de vefat etti.

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.