Hz. İbrahim Kimdir? Hz İbrahim’in Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir?

[ad_1] 26.07.2023 11:22 Son Güncelleme: 26.07.2023 11:23  Hz. İbrahim Kimdir? ..

Hz. İbrahim Kimdir? Hz İbrahim’in Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir?
Yayınlanma: Güncelleme: 62 views

[ad_1]

Hz. İbrahim Kimdir? Hz İbrahim'in Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir?


 Hz. İbrahim Kimdir? 

 İncil ve Tevrat’ta da adı geçen Hz. İbrahim, İsrailoğullarına gönderilen ilk peygamberdir. Annesinin adı Uşa, babasının adı Azer’dir. Hz. İbrahim’in babasının put yapıcısı olduğu birçok ayette detaylı bir şekilde anlatılır

 Hz. İbrahim, henüz çocukken putlara karşı çıktı, insanların hiçbir iradesi olmayan varlıkları ilah edinmesini eleştirdi. Bir gün tüm şehir ahalisi çarşıdayken, tüm putları kırıp baltayı en büyük putun boynuna astı. İnsanlar çarşıdan döndüğünde putları kimin kırdığını sordu.

 Hz. İbrahim de en büyük putu göstererek diğer putları onun kırdığını söyledi. İnsanlar, hareket etmeyen bir varlığın bunu yapamayacağını söyleyince, Hz. İbrahim de onlara putlara tapmaması gerektiğini söyledi.

 Hz. İbrahim’in Hayatı ve Mucizeleri Nelerdir?

 Hz. İbrahim’in tam olarak ne zaman doğduğu bilinmese de M.Ö 12. yüzyılda doğduğu tahmin edilmektedir.

 Hz. İbrahim’in en büyük mucizelerinden biri çok geç yaşta evlat sahibi olmasıdır. Bir gün rüyasında oğlunu kurban ettiğini görünce rüyasını oğlu Hz. İsmail’e anlattı. Oğlunu tam kurban edeceği sırada gökten bir koç indi. Bu mucizeden sonra Müslümanlar her yıl Kurban Bayramını kutlamaya başladı.

 Hz. İbrahim, peygamber olmadan önce ayı, sonra güneşi ilah kabul etmiş. İkisinin de battığını görünce ”ben doğup batan şeyleri sevmem” demiştir. Allah’ın emriyle Kabe’yi yeniden inşa etmesi ve Hacer’ül Esved’i Kabe’ye koyması da en büyük mucizelerinden biri sayılır. Hz. İbrahim, aynı zamanda Kabe yakınlarında zemzem suyunu bulan peygamberdir.

 Birçok kaynakta Hz. İbrahim ile ilgili birçok mucize daha anlatılır. Bir rivayete göre arşın tüm kapıları Hz. İbrahim’e açılmış ve peygamberimiz tüm gayb alemlerini görmüştür.

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.