Hz. Fatıma Kimdir? Hz. Fatıma Kaç Yaşında Evlendi, Kaç Çocuğu Var? Hz. Fatıma’nın Hayatı

[ad_1] 26.07.2023 11:22 Son Güncelleme: 26.07.2023 11:23  Hz. Fatıma Kimdir?..

Hz. Fatıma Kimdir? Hz. Fatıma Kaç Yaşında Evlendi, Kaç Çocuğu Var? Hz. Fatıma’nın Hayatı
Yayınlanma: Güncelleme: 84 views

[ad_1]

Hz. Fatıma Kimdir? Hz. Fatıma Kaç Yaşında Evlendi, Kaç Çocuğu Var? Hz. Fatıma'nın Hayatı…


 Hz. Fatıma Kimdir?

 Hz. Fatıma Mekke şehrinde 605 yılında dünyaya gelmiştir. İslam’ın gelişinden yaklaşık olarak 1 yıl önce doğduğu bilinmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) kızlarından bir tanesidir. Hz. Muhammed (SAV) 45 yaşındayken dünyaya gelmiştir.

 Hz. Fatıma’nın annesi, Hz. Hatice’dir. Hz. Hatice, Peygamber Efendimizin ilk eşidir. Hz. Fatıma, Hz. Ali ile evlenmiştir. Bilindiği gibi Hz. Ali dört halifeden sonuncusudur. Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın evliliğinden 5 tane çocukları olmuştur.

 Hz. Fatıma Hz. Muhammed’in en küçük çocuğudur. Küçük yaşlarından itibaren Hz. Fatıma babasının her işini yerine getirmiştir. Bu nedenle Hz. Muhammed (SAV) tarafından kendisine Ümmü Ebiha lakabı verilmiştir. Ümmü Ebiha, “babasının annesi” anlamına gelmektedir.

 Hz. Fatıma cennet hanımlarının da efendisi olarak bilinir. Hz. Muhammed’e (SAV) ilk iman edenler arasında yer almaktadır. Hz. Fatıma 25 yaşına geldiği zaman Medine’de vefat etmiştir.

 Hz. Muhammed yaşamı boyunca kızı Hz. Fatıma’yı her zaman sevmiştir. Hz. Fatıma yoğun bir baba sevgisi ile büyümüştür. Babasından cömertliği, dürüstlüğü ve ahlakı öğrenmiştir. Hz. Fatıma çocukluğu döneminde Kureyş’de çok sıkıntılar çekmiştir. Bu sıkıntılar ve cefalar ile büyümüştür. Sonrasında ise Hz. Muhammed (S.A.V.) ile birlikte Medine’ye göç etmiştir.

 Hz. Fatıma Kaç Yaşında Evlendi, Kaç Çocuğu Var?

 Hz. Fatıma ile Hz. Ali 624 yılında evlenmişlerdir. Bu evlilikten ikisi kız üçü ise oğlan olmak üzere 5 tane çocukları olmuştur. Çocuklarının isimleri ise;

Hasan bin Ali

Hüseyin bin Ali

Muhsin bin Ali

Zeynep bint Ali

Ümmü Gülsüm bint Ali’dir.

 

 

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.