Hilye-İ Şerif Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hilye-İ Şerif Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

[ad_1] 06.07.2023 14:56 Son Güncelleme: 06.07.2023 14:58  Hilye-i Şerif Duası..

Hilye-İ Şerif Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hilye-İ Şerif Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
Yayınlanma: Güncelleme: 111 views

[ad_1]

Hilye-İ Şerif Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hilye-İ Şerif Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)


 Hilye-i Şerif Duası Nedir?

 Hilye-i Şerif duası, Peygamber Efendimizin ruhi ve fiziki fonksiyonlarını tasvir etmektedir. Müslümanlar içerisinde Hilye-i Şerif’in farklı bir önemi ve yeri bulunmaktadır. Peygamber Efendimizi rüyasında görmeye kadar pek çok faydası mevcut olmaktadır.

 Hilye-i Şerif Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

 Hilye-i Şerif duası okunduktan sonra aşağıda belirtilen salavatı şerif, öbür adı ile Hilye-i Şerif okunması tavsiye edilmektedir:

 “Allâhümme salli alâ Muhammedin alâ Nuri Muhammed, Allâhümme salli Muhammedin akli Nuri Muhammedin fakülü Allâhümme salli alâ Muhammedin seyyidnâ Muhammedin desduri, Allâhümme salli alâ Muhammedin Duri Muhammedin Duri, Muhammedin cesedi, Muhammedin alâ cesedi. Birahmetike yâ Erhamerrahimin. Ve salamün alel mürselin Velhamdülillâhi Rabbil Âlemin. El Fatiha.” şeklinde olmaktadır. Bu duanın üç kere okunması tavsiye edilmektedir. Üç kere okunması durumunda 2000 salavat okunmuş gibi sevap kazanılacağı rivayet edilmektedir.

 Hilye-İ Şerif Duasının Faziletleri Nelerdir?

 Hilye kelimesinin sözlük anlamı “ziynet, süs, kolye” demektir. Manevi manası ise, “suret, yaratılış, güzel vasıflar” şeklinde olmaktadır. Osmanlı kültürü içerisinde, Peygamber Efendimizin işlevlerini ifade etmek için kullanılmıştır. Hilyeler içinde; Peygamber Efendimizin saç, göz, vücut ve konuşma biçimi gibi fiziki nitelikleri tasvir edilmektedir. Fiziki fonksiyonlarının beraberinde Peygambere duyulan saygı, özlem, sevgi ve şefaat arzusu dile getirilmektedir. Hilye-i Şerif duasının okunmasının ve bu duanın yanında bulundurulmasının pek çok fazileti bulunmaktadır. Bu faziletler şu şekilde ifade edilmektedir:

Bulunduğu alana şeytan, zalim idareci ya da hastalık giremez.

Okuyan bireye fakirlik bulaşmaz.

Okuyan bireye hac sevabı yazılır.

Okuyan kişi kabir azabı görmez ve cehennem ateşi bu kişiye haram olur.

Peygamber Efendimizin (s.a.v) şefaatine nail olunur.

Hilye-i Şerif Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

 Hilye İ Şerif Duasının Türkçe anlamı şu şekilde olmaktadır: “Bismillahirrahmannirrahim, ahir zaman Peygamberi olan Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v) vefat etmeye yakın bir vakitte, dünyadan ahirete taşınacak ahir zamandaki büyük insanlar; Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Ömer, Hz. Ali Radiyallahu ann ecmain, Hazreti Muhammed Mustafa’nın (s.A.V) çevresinde ağlaşıyorlardı. Sen gidersen senin yüzünü bir daha göremeyiz. Bizim durumumuz ne olur, Ya Muhammed Resul Allah’ dediler. Bu esnada Hz. Fatıma anamız da içeri girerek, durumumuz ne olur deyip, Resul Allah’ın boynuna sarıldı ve çok ağladı. O vakit Resul Allah’ şu kelimeleri söyledi. Ey Fatıma, sevgili ashablarım kederlenmeyin, vücudumun fotoğrafını size yazdırayım da, bu fotoğrafa Hilye-i Şerif’e denir. Beni bu şekilde anarsınız. Beni görmeyi arzu ettiğinizde, o vakit bunu okuyun ve yüzünüze sürün. Anında beni görmüş gibi olursunuz. Onlar da çok sevindiler. Daha Sonra Hz. Ali’ye doğru yüzünü çevirip Ya Ali, sen benim Hilye-i Şerif’imi yaz şeklinde buyurdu. Benden sonra gelecek olan ümmetime söyleyin.”

 

 

 

 

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.