Hanefi Ne Demek? Hanefi Mezhebi Ne Anlama Geliyor, Kurucusu Kimdir?

[ad_1] 01.07.2023 23:22 Son Güncelleme: 01.07.2023 23:56 Hanefi Ne Demek? ..

Hanefi Ne Demek? Hanefi Mezhebi Ne Anlama Geliyor, Kurucusu Kimdir?
Yayınlanma: Güncelleme: 64 views

[ad_1]

Hanefi Ne Demek? Hanefi Mezhebi Ne Anlama Geliyor, Kurucusu Kimdir?


Hanefi Ne Demek? 

İslam’da Maliki, Hanefi, Hanbeli ve Şafii olmak üzere dört büyük mezhep vardır. Hanefi kelimesi hanif sözcüğünden türetilmiştir. Hanif, Allah’ın emirlerine itaat eden, yasakladıklarından uzak duran, takva ehli kimse demektir. 

Hanefi Mezhebi Ne Anlama Geliyor? 

Hanefi mezhebinde en temel İslami kaynak Kuran’ı Kerim’dir. Hem hüküm çıkarmak hem de belli başlı meseleleri çözüme kavuşturmak için öncelikli olarak Kuran’a bakılır. Eğer Kuran’da net bir cevap yok ise hadis kaynaklarına müracaat edilirdi. Bunda da sonuç alınamazsa kişi içtihat yapar. 

Bu nedenle Hanefi mezhebi ehl-i rey olarak nitelendirilmiştir. Hanefi mezhebinin ehl-i hadis olarak tanımlanan diğer mezheplerden en önemli farkı, hadislerin tamamını sahih kabul etmemeleridir. 

Hanefi Mezhebinin Kurucusu Kimdir? 

Hanefi mezhebinin kurucusu Ebu Hanife’dir. Ebu Hanife’ye, İslam için verdiği mücadeleden ötürü İmam-ı Azam, yani en büyük imam lakabı verilmiştir. Düşünceleri ve eserleriyle milyonlarca Müslüman’ı etkileyen Ebu Hanife, fıkıhta içtihat yöntemini başarıyla kullanmıştır 

İmam-ı Azam’a göre belli başlı soruların yanıtları Kuran’ı Kerim’de ve hadis kaynaklarında yok ise, insan benzeri ayetler ve hadislerden yola çıkarak hüküm verebilir. İçtihat kelimesinin bir diğer anlamı, düşünerek sonuca ulaşmaktır. Ebu Hanife’ye göre akıl ve irade de Allah’ın ayetlerindendir. Dini Terimler Nelerdir? Dini Terimler Listesi ve Anlamları...

Dini Terimler Nelerdir? Dini Terimler Listesi ve Anlamları…
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.