Et Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Et Çeşitleri…

[ad_1] 22.09.2023 01:36 Son Güncelleme: 22.09.2023 01:36 Et Çeşitleri Nelerdir?..

Et Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Et Çeşitleri…
Yayınlanma: Güncelleme: 70 views

[ad_1]

Et Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Et Çeşitleri...


Et Çeşitleri Nelerdir?

Et çeşitleri birçok yemek türünde kullanılmaktadır. Kırmızı et çeşitleri arasında en lezzetli et türlerinden birisi antrikot olarak bilinmektedir. Etin bu kısmı oldukça lezzetlidir. Özellikle ızgara için ideal olarak antrikot, lokum kıvamında olmaktadır. Tereyağı ve baharatlarla birlikte hazırlanmakta olan biftek ise içeriğinde bulunan yüksek protein nedeniyle sağlıklı bir tercih olarak ifade edilebilir.

Bonfilenin ise birçok farklı tarifte kullanılabileceğini söylemek mümkün olmaktadır. Soslu ve baharatlı birçok tarifte kullanılabilir. Et çeşitleri arasında yer alan pirzola özellikle mangal partilerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Kekik, kırmızı biber ve sarımsakla marine edilerek hazırlanabilir.

Nuar ise rosto ismiyle de bilinmektedir. Son derece lezzetli bir et türü olması nedeniyle yemek yapımında sıklıkla tercih edildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan ve Avrupa mutfaklarının vazgeçilmezi arasında yer alan et türü ise baget olarak bilinmektedir. Göğüs eti olarak bilinen döş ise genel olarak güveç yemeklerinin yapılmasında tercih edilmektedir.

Nohut, yahni, kuru fasulye ve güveç gibi yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Tas kebabı yapımında da özellikle tranç etinin kullanılması tercih edilmektedir. Kıyma da özellikle köfte yapımında kullanılmakla birlikte yemeklerin de vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Dana incik ve kuzu incik gibi haşlama yemeklerinde kullanılan et türü ise pöçük olarak bilinmektedir. En fazla tercih edilen et çeşitlerinin ise;

Antrikot,

Puli,

Tranç,

Kuşbaşı,

Sokum,

Kıyma,

Nuar,

İncik,

Yumurta,

Kontrunuar olarak bilindiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Seçilecek olan et çeşitleri ise damak zevkine göre seçilmelidir. Küçükbaş hayvanların et çeşitleri ise;

But,

Kıymalık,

Pirzola,

Döş,

Fileto ve

Kol olarak sınıflandırıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

En Çok Bilinen Et Çeşitleri

En çok bilinen ve tercih edilen et çeşitlerinin özellikle hangi pişirme teknikleri kullanılarak pişirilmesi gerektiği hakkında bilgi edinmeniz fayda sağlayacaktır. Kırmızı et çeşitleri;

Antrikot,

Pöçük,

Biftek,

Kıyma,

Bonfile,

Tranç,

Kontrifile,

Döş,

Pirzola,

Baget,

Nuar olarak bilinmektedir.

Kırmızı et çeşitleri kadar tüketilmekte olan et çeşitlerinden birisi de beyaz et olarak bilinmektedir. Beyaz et türleri ise tavuk eti ve balıketi olarak incelenebilmektedir. Aynı zamanda hindi eti, bıldırcın eti ve ördek eti de beyaz et olarak tercih edilmektedir. Beyaz et türleri;

Göğüs,

But,

Bonfile,

Kalçalı but,

But pirzola,

Kanat olarak farklı parçalara ayrılmaktadır.

Tüketilecek olan et çeşitleri ise damak zevkine göre seçilmelidir. Et türlerinin içeriğinin ve çeşitlerinin bilinmesi ise seçilmesini kolaylaştırmaktadır. Bazı etlerin daha kuru bazı etlerin ise daha yağlı olabildiği bilinmektedir.

Aynı zamanda et seçiminde beyaz et tercih edilebileceği gibi kırmızı etin tercih edilebileceğini söylemekte mümkün olmaktadır. Er seçimi sırasında etin hayvanın hangi bölgesinden seçileceğinin de lezzetini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.