Espri Nasıl Yazılır? Espri TDK Doğru Yazılışı… Espiri Mi Espri Mi?

[ad_1] 13.07.2023 11:11 Son Güncelleme: 13.07.2023 15:23 Espri Nasıl Yazılır?..

Espri Nasıl Yazılır? Espri TDK Doğru Yazılışı… Espiri Mi Espri Mi?
Yayınlanma: Güncelleme: 25 views

[ad_1]

Espri Nasıl Yazılır? Espri TDK Doğru Yazılışı... Espiri Mi Espri Mi?


Espri Nasıl Yazılır?

Yanlış okunan ya da yazılan, ayrıca en merak edilen kelimeler arasında espri geliyor. Türkiye’de bilindiği gibi genel olarak sessiz harflerin arasına sesli harf gelir. Ancak bazı kelimelerin arasında sesli harf bulunmaz. Bu sebepten dolayı Kelimenin doğru yazılışı, ‘Espri’ şeklinde öne çıkar.

Espri TDK Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit bu kelime için doğru yazılışı, ‘Espri’ biçiminde ifade edilmektedir. İnce anlamlı, güldürürken düşündüren cümleler ya da kısa sözler espri olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda birçok farklı konu üzerinden espri amacına uygun şekilde kullanılmaktadır.

Espiri mi Espri mi?

Türkçede yanlış yazılan ve yanlış okunan birçok farklı kelime bulunur. Bunlar içerisinde özellikle yaygın biçimde yanlış ele alınan kelimelerden biri olarak espri öne çıkıyor. Özellikle, ‘p’ ile ‘r’ harfi arasında ‘i’ olup olmadığı merak edilen konulardan biridir. Bu bağlamda kelimenin doğru yazılışı şekilde ele alınabilir;

Espri (Doğru)
Espiri (Yanlış)

Görüldüğü üzere ilk yazılan kelime ile beraber espri doğru şekilde ele alınmaktadır. Özellikle zekice düşünülmüş ve ince ayrıntılı biçimde güldüren durumlar espri olarak ifade edilir. Bu kelimeyi doğru yazılışı eşliğinde tek başına ya da cümle içinde kullanmak mümkündür.

‘’O gerçekten espri yapmaktan duramıyor.’’

‘’Ben bu espriye gerçekten hiç gülmedim.’’

Bu şekilde birçok farklı cümle değerlendirilmek suretiyle espri kelimesi kullanılabilir.İyi Ki Doğdun Nasıl Yazılır? İyi Ki Doğdun TDK Doğru Yazılışı... İyi Ki Doğdun Mu İyiki Doğdun Mu?

İyi Ki Doğdun Nasıl Yazılır? İyi Ki Doğdun TDK Doğru Yazılışı… İyi Ki Doğdun Mu İyiki Doğdun Mu?
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.