En Zor Tekerlemeler: Söylemesi En Zor Uzun, Kısa, Komik, Eğlenceli Tekerleme Örnekleri

[ad_1] 04.07.2023 16:11 Son Güncelleme: 04.07.2023 16:16 Tekerlemeler hoşça vakit..

En Zor Tekerlemeler: Söylemesi En Zor Uzun, Kısa, Komik, Eğlenceli Tekerleme Örnekleri
Yayınlanma: Güncelleme: 80 views

[ad_1]

En Zor Tekerlemeler: Söylemesi En Zor Uzun, Kısa, Komik, Eğlenceli Tekerleme Örnekleri


Tekerlemeler hoşça vakit geçirmek, konuşma kabiliyetini geliştirmek için hazırlanmıştır. En zor tekerlemeler de bu noktada birçok kişi tarafından araştırılır. Söylenesi en zor tekerlemeler ile hem eğlenceli vakit geçirmek hem de konuşma yeteneğini geliştirmek isteyenler doğru yerdeler.

TEKERLEME NEDİR?

Kelime olarak sözlükte ” ağızda yuvarlanan söz, eşsesli kelimelerle kurulu konuşma” anlamlarına gelir. Masal, hikâye, bilmece, halk tiyatrosu gibi birçok edebi türün içerisinde tekerlemelere rastlanır. Aynı zamanda çocuk oyunlarında da eş ve ebe seçmek için bu yola başvurulur. Genel olarak tekerlemeler çocuk oyunlarının başında, sonunda ve ortasında söylenmektedir. Tekerlemeler yörelere göre değişik isimlerle adlandırılmıştır. Örneğin; Doğu Anadolu’da döşeme, Güney Anadolu’da sayışma adı verilmektedir. Türk edebiyatında ilk yazılı tekerleme örneklerine 11. yüzyıldan itibaren rastlandığı belirtilmektedir.

EN ZOR TEKERLEME ÖRNEKLERİ;

1. Şu yoğurdu nane ile birlikte sarımsaklasak da mı saklasak nane ile sarımsaklamasak da mı saklamasak. Nanesiz sarımsaklasak da mı saklamasak?

2. Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi.

3. İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş´in istif istiridyeleri mi, yoksa, İskilipli İspinoz işportacı İshak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi, bilemiyorum.

4. Sizin dala konmus, hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykusu,

Bizim dala konmus, hallu, bellu, gabellu,kabak bas bel baykusuna,

“Sen nasil bir hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykususun”, demis.

Bizim dala konmus, hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykusu da,

Sizin dala konmus, hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykusuna,

5. Çatalağzı’nda Çatalcalı çatalsız, çatalcının çarpık çurpuk çalçene Çoruhluya çarptı. Çatalca’da başı çıbanlı topal çoban çatal yapıp çatal satar. Çatalca’da saf çoban çatal yapıp çatalsızlara çatal satar. Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çakallara çatal satar.

6. Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirine bağlayıp, Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Balıkesir pazarına parasız giden bu paytak budala, babası topal Badi´den biberli bir papara yedi.

7. Şu yoğurdu nane ile birlikte sarımsaklasak da mı saklasak nane ile sarımsaklamasak da mı saklamasak. Nanesiz sarımsaklasak da mı saklamasak?

8. Kapıyı kıcır gattırıcılardan mısın, ocağı kıvılcımlattırıcılardan mısın? Ne kapıyı kıcırdattırıcılardanım ne ocağı kıvılcımlattırıcılardanım.

9. Be birader buraya bak, başı bereli burma bıyıklı bastı bacak bayan berberiyle bizim Bedri bey birlikte bir pirinci birinci buluşta birbirine dizip Bursa pazarına indi.

10. Uykucu Ülkü, ucu tüllü üç örtüyü ütüyle ütüleyip de mi üstüne örtünmeli, üç örtünün ucunu tülleyip ütüleyip de mi üstüne örtünmeli?

11. Şu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.

bu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.

şu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuk,

bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğa demiş ki; “ben bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş. öteki tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsukta; ben de; “bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş

12. Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: “Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz.” demiş.

13. Bir tarlaya kemeken ekmişler. İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi.Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.

14. Be birader buraya bak, başı bereli burma bıyıklı bastı bacak bayan berberiyle bizim Bedri bey birlikte bir pirinci birinci buluşta birbirine dizip Bursa pazarına indi.

15. Hakkı haklının hakkını yemiş. Haklı Hakkı’dan hakkını istemiş. Hakkı haklıya hakkını vermeyince haklı da Hakkı’nın hakkından gelmiş.

16. Büyük büyük büyülteçli, babacan babaeskili bonboncu Bilal’le Bigalı bıngıldak Bahir’in bön bön bakışlarına, bomboş büyülü, büyük büyük laflarına kızıyordu. Bir berbere, bir bere bre berber beri gel biber al, diyordu.

17. Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi.

18. İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş´in istif istiridyeleri mi, yoksa, İskilipli İspinoz işportacı İshak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi, bilemiyorum.

19. Sizin dala konmus, hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykusu,

20.Bizim dala konmus, hallu, bellu, gabellu,kabak bas bel baykusuna,

“Sen nasil bir hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykususun”, demis.

Bizim dala konmus, hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykusu da,

Sizin dala konmus, hallu, bellu, gabellu, kabak bas bel baykuşuna.

21.Çatalağzı’nda Çatalcalı çatalsız, çatalcının çarpık çurpuk çalçene Çoruhluya çarptı. Çatalca’da başı çıbanlı topal çoban çatal yapıp çatal satar. Çatalca’da saf çoban çatal yapıp çatalsızlara çatal satar. Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çakallara çatal satar.

22.Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirine bağlayıp, Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Balıkesir pazarına parasız giden bu paytak budala, babası topal Badi´den biberli bir papara yedi.

23.Şu yoğurdu nane ile birlikte sarımsaklasak da mı saklasak nane ile sarımsaklamasak da mı saklamasak. Nanesiz sarımsaklasak da mı saklamasak?

EĞLENCELİ TEKERLEME ÖRNEKLERİ

1. Ertenekli Örtenekli, Ergene’nin ecesi, Esentepe’nin eğlencesi, Erdenler erkete Erdem’le bize geldiler.

2. Ilım ılınan, ılıcalı ılıcalı akan ılık ılık Iğdır ırmağı’nın kıyıları ıkır tıkır ığrıp ağaçlarıyla kaplıdır.

3. Paşa tası ile beş has tas kayısı hoşafı

4. Şiş şişeyi şişlemiş, şişe de keşişe kış demiş.

5. Gül dibi bülbül dili gibi, bülbül dili gül dibi gibi

6. Götür küpü, dök küpü. Getir küpü, dök küpü.

7. Şu köşe yaz köşesi, bu köşe kış köşesi, ortada su şişesi.

8. Keşkekçinin keşkekleşmemiş keşkek kepçesi

9. Götür küpü, dök küpü. Getir küpü, dök küpü.

10. Nankör nalbant nalları nallamalı mı, nallamamalı mı?En Zor Bilmeceler: Dünyanın En zor Bilmeceleri ve Cevapları... İşte cevabı zor bilmeceler!

En Zor Bilmeceler: Dünyanın En zor Bilmeceleri ve Cevapları… İşte cevabı zor bilmeceler!

Enteresan zeka soruları... Beyin Yakan Mantık Soruları ve Cevapları

Enteresan zeka soruları… Beyin Yakan Mantık Soruları ve Cevapları
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.