En İyi Animasyon Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Animasyon Filmi (İmdb Sırasına Göre)

[ad_1] 29.06.2023 09:36 Son Güncelleme: 29.06.2023 09:37 Kaç yaşına gelirsek..

En İyi Animasyon Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Animasyon Filmi (İmdb Sırasına Göre)
Yayınlanma: Güncelleme: 79 views

[ad_1]

En İyi Animasyon Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Animasyon Filmi (İmdb Sırasına Göre)


Kaç yaşına gelirsek gelelim içimizdeki çocuk hep oralarda bir yerlerde duruyor. Oyun oynamayı, çizgi film izlemeyi ve kimseyi ikna edemediği için animasyon izlemeye sinemaya giden pek çok kişi bulunuyor. En çok izlenen ve en çok beğenilen animasyon filmlerini İMDB sırasına göre derledik.

 1- Sen to Chihiro no kamikakushi (8.6)

 Türkçe adı ile Ruhların Kaçışı, 2003 yılında Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetildi. ‘Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi’ Oscarı unvanı almayı başaran bu film, Studio Ghibli yapımı olan Japon bir animasyon (anime) filmidir. Bu film pek çok ödül almasının yanı sıra ilk Oscar animasyon filmi olarak bilinir.

 2- The Lion King (8.5)

 Simba, krallığın varisi ve kral Mufasa’nın oğludur. Mufasa, kardeşi Scar’ın kurduğu tuzak sonrasında hayatını kaybeder ve Scar bunun Simba’nın suçu olduğunu herkese anlatır. Ormanda tanışıp arkadaş olduğu, Pumbaa ve Timon hakuna matata felsefesini kısa zaman içinde öğrenir. Bu felsefeye göre dertsiz, tasasız bir yaşam tarzını benimser. Ama kısa süre sonra eski arkadaşı olan Nala ile karşılaşınca sorumluluklarını yeniden hatırlar ve yaşam zinciri içindeki yerini almak için acilen bir karar alması gerektiğini fark eder.

 3- Hotaru no haka (8.5)

 Ateşböceklerinin Mezarı, Japonya’da II. Dünya Savaşı’na yakın bir zaman diliminde geçen olayları konu alır. 14 yaşındaki Seita, Filmde, bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalarak dört yaşındaki kızkardeşi Setsuko ile birlikte umutsuz çabalarını konu alır. İki kardeşin zorlu mücadelesi sürükleyici bir hikaye kurgusu ile anlatılıyor.

 4- Wall-e (8.5)

 Yüzyıllar önce harap edilmiş, kirlenmiş ve kuru bir dünyada hikaye başlıyor. Çevrenin sürekli kötü bir şekilde kullanılmasına bağlı olarak yaşanmaz hale gelen dünyayı BnL isimli bir büyük şirketin inşa ettiği uzay gemileri terk edilmiştir. Vol-İ, dünyayı temizlemek için üretilmiş yeni bir robottur. İnsanlar, bir gün dünyayı terk etmek zorunda kalır ve giderken de Vol-İ dışında tüm robotları kapatır. Gezegende tek başına kalan Vol-İ yüzyıllar boyunca orada gezinip durur. Ama bir gün bu gezegene eve isminde bir arama robotu gönderilir ve ardından da Vol-İ Eve’e aşık olur. 1969 yapımı Cici Kız filmini 700 yıl öncesinden kalma plazma televizyonunda izlerken aynı hisleri yaşar. Ardından Vol-i ve Eve galaksiler arasında sürükleyici bir macera yaşarlar.

 5- Mononoke Hime (8.4)

 Film, ormanı korumakla görevli olağanüstü yaratıklarla doğanın kaynaklarının acımasızca ve hızlıca tüketen insanlar arasında geçen mücadeleyi konu ediniyor.

 6- Toy Story 3 (8.4)

 Buzz ve Woody, Andy”nin bir gün büyüyeceğini artık kabullenir. Ama şimdi o büyüdüğünde ne yapacağını düşünür. Andy, bu serinin üçüncü bölümünde üniversiteye gitmeye hazırlanır. Sadık oyuncakları ise belirsiz gelecekleri yüzünden endişe duyar.

 7- Vuk (8.3)

 Filmde küçük tilki ve Vic’in hikayesi anlatılıyor. Ailesi ile uzun bir yolculuktan döner ve daha sonra amcası Karak ve ailesinin avcılar tarafından öldürdüğünü duyar ardından olaylar gelişir.

 8- Toy Story (8.3)

 Buzz Lightyear ismindeki yeni çıkan oyuncak, Andy’e hediye edilir. Andy, kendisine hediye edilen oyuncağı çok sever ve eski gözdesi olan Şerif Woody’e olan ilgisini önemli ölçüde yitirir. Buzz bir gün yanlışlıkla pencereden aşağı düşünce, herkes Woody’nin onu öldürdüğüne düşünmeye başlar. Woody, onu kurtarabilmek için Buzz’ın arkasından gider ve onu bulmaya çalışır. Fakat ikiliyi dış dünyada tehlikelerle dolu bir dünya beklemektedir.

 9- Up (8.3)

 Genç Carl Fredricksen, sessi ve utangaç bir çocuktur. Aynı zamanda da ünlü kaşif Charles F. Muntz’a hayrandır. Muntz’un, Güney Amerika’da bulunan Cennet Şelaleleri’nde olduğunu düşündüğü devasa büyüklükteki kuşun sahte iskeletini üretmekle suçlandığını öğrendiği zaman büyük bir üzüntü duyar. Muntz bir gün oraya gidip o kuşun canlısını yakalamadan dönmemek için kendine söz vermiştir. Carl, bir gün Ellie ismindeki biraz erkeksi ve enerjik tavırları olan bir kız ile arkadaşlık kurar. Aynı zamanda o da Carl gibi Muntz hayranıdır. Carl’a “Klüp evini” Cennet Şelalesi manzaralı bir uçuruma taşımak istediğini söyler ve ondan kendisine yardımcı olması için söz ister. Carl ve Ellie, en sonunda evlenir ve sonra onarılan bir evde yaşamaya başlarlar. Bu dönemde Carl, oyuncak balon satıcısı olarak çalışır. Bir türlü çocuk sahibi olamayan çift Cennet Şelalesi’ne gidebilmek için para biriktirir. Ama hep acil ihtiyaçlar için bu birikimi kullanmak zorunda kalırlar. Sonunda Carl, yaşlandığı zaman yola çıkmaya karar verir. Fakat Ellie aniden rahatsızlanıp ölerek onu yalnız bırakır.

 10- Tonari no Totoro (8.2)

 Tonari no Totoro, Türkçe adı ile Komşum Toronto Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilmiş bir animasyon filmidir. 1988 Studio Ghibli yapımı olan bu film, bir Japon animasyon filmidir. Bu film, iki kız kardeş ve orman ruhları arasında geçen hikayeyi konu edinir. Filmin en olağanüstü kahramanı olan Totoro, ilerleyen zamanda ise, Studio Ghibli’nin maskotu olur.

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.