El Nino olayı nedir? El Nino en son ne zaman oldu? Dünyanın en sıcak yılı olacak!

[ad_1] 13.07.2023 11:11 Son Güncelleme: 13.07.2023 15:21 El Nino hava..

El Nino olayı nedir? El Nino en son ne zaman oldu? Dünyanın en sıcak yılı olacak!
Yayınlanma: Güncelleme: 76 views

[ad_1]

El Nino olayı nedir? El Nino en son ne zaman oldu? Dünya’nın en sıcak yılı olacak!


El Nino hava olayının Büyük Okyanus’ta başladığının duyurulmasının ardından gündem oldu. ABD’li yetkililer, Dünya’da ısınmaya neden olan El Nino hava olayının başladığını açıklayarak, önümüzdeki aylarda etkisini kademeli olarak artıracağı belirtildi. 2024’te ise muhtemelen Dünya’nın sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor. El Nino’nun 2024 baharına kadar etkin olması ve sonrasında yavaş yavaş etkisini yitireceği düşünülüyor. El Nino’nun Afrika’da, Avustralya’da ve Asya kıtasının bazı bölgelerinde kuraklığa, Hindistan’daki muson yağmurlarının zayıflamasına, Amerika kıtasının güney ve orta kesimlerinde ise şiddetli yağışlara neden olması bekleniyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise geçtiğimiz mayıs ayında, Sentinel-6 Michael Freilich adlı uydudan alınan bilgilere göre Büyük Okyanus’un ekvatoral kesiminde El Nino’nun gelişmekte olduğuna dair işaretler olduğunu bildirmişti. NOAA’dan İklim Bilimci Michelle L’Heureux, El Nino’nun gücüne bağlı olarak Dünya’nın bazı bölgelerinde kuraklık ve şiddetli yağış riskinin artması gibi çeşitli olumsuz etkilere yol açabileceğini ve gezegenimizde sıcaklık rekorunun yaşanabileceğini ifade etti. 

El Nino olayı nedir El Nino en son ne zaman oldu Dünya’nın en sıcak yılı olacakEL NİNO NEDİR?

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’nin açıklamasına göre; El Nino hava olayı Büyük Okyanus’un ekvatora yakın orta ve doğu kesimlerinde ortalamanın üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları ile kendini gösteren ve ortalama olarak her 2 ila 7 yılda bir gerçekleşen bir iklim olgusudur. El Nino fenomeninin ilkim üzerindeki etkisi Büyük Okyanus’un çok ötesine kadar ulaşabilir.

El Nino’nun etkili olduğu yıllarda Pasifik Okyanusu’ndaki sıcak sular doğuya kayarak küresel sıcaklıkların artmasına neden oluyor. Bazı bölgeler kuraklık ve orman yangınlarının etkisi altına girerken, bazı bölgeler sel ve fırtınalarla mücadele etmek zorunda kalıyor.

El Nino olayı nedir El Nino en son ne zaman oldu Dünya’nın en sıcak yılı olacakEL NİNO EN SON NE ZAMAN OLDU?

El Nino Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. El Niño ve La Niña’nın güney yarımküredeki etkileri çok büyüktür. Bu etkiler ilk olarak 1923’te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır. Eylül 2006 itibarıyla El Niño aktif durumdadır. En son El Nino olayı 2015-2016 arasında yaşanmış ve dünya genelindeki hava olaylarına büyük etkisi olmuştu. 2016 yılı bu sebeple kayıtlara geçen en sıcak yıl oldu. 2018 yılı El Nino’nun zıttı olarak tabir edilen La Nina ile başladı. La Nina’nın görüldüğü dönemde Pasifik Okyanusu yüzey ısısı, mevsim normallerinin altında seyreder. Dünya Meteoroloji Örgütü, La Nina evresinin sona erdiğini ve 2018 yılının sonlarına doğru yüzde 70 ihtimalle El Nino safhasının başlayacağını duyurmuştu.El Nino başladı: 2024'te sıcaklık rekoru kırılabilir!

El Nino başladı: 2024’te sıcaklık rekoru kırılabilir!
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.