Ekmek Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Ekmek Çeşitleri…

[ad_1] 21.09.2023 01:27 Son Güncelleme: 21.09.2023 01:27 Ekmek Nedir? Çok..

Ekmek Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Ekmek Çeşitleri…
Yayınlanma: Güncelleme: 92 views

[ad_1]

Ekmek Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Ekmek Çeşitleri...


Ekmek Nedir?

Çok yönlülüğü ve yüksek besin değeri ile dünya çapında tanınan temel bir gıda olan ekmek genellikle buğday unu ve sudan yapılır. Fırında pişirilerek hazırlanır. Ekmek kayıtlı tarih boyunca ve dünya çapında, birçok kültürün diyetinin önemli bir parçası olmuştur.

Tarımın başlangıcından beri önemi olan ve hem dini ritüellerde hem de seküler kültürde önemli bir rol oynayan, insan yapımı en eski gıdalardan biridir. Ekmek doğal olarak oluşan mikroplar (örn. ekşi hamur), kimyasallar (örn. kabartma tozu), endüstriyel olarak üretilen maya veya ekmeği kabartan gaz kabarcıklarını oluşturan yüksek basınçlı havalandırma ile mayalanabilir.

Kabarmış ekmek başlangıçta kendiliğinden fermantasyona dayansa da fırıncılar maya ile fermantasyon üretmeyi öğrendiler. Stabilite, hızlı fermantasyon kapasitesi ve yüksek sıcaklıklara dayanma yeteneği dahil olmak üzere kullanışlı ekmek yapma özelliklerine sahip özel türler geliştirilmiştir ve bunların tümü tek tip bir ürünün üretilmesine izin verir.

Birçok ülkede, ticari ekmek genellikle tat, doku, renk, raf ömrü, beslenme ve üretim kolaylığını iyileştirmek için katkı maddeleri içerir. Ekmek ve diğer unlu mamuller üretiminde Amerika Birleşik Devletleri başı çekmektedir. Onu Çin, Rusya ve Almanya izler.

Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

60’a yakın ekmek çeşidi bulunmaktadır. Bu ekmek çeşitlerinin her biri birbirinden farklı çeşitlerdedir. Yaygın olarak tüketilen ekmek çeşitleri ise şunlardır:

Beyaz ekmek

Tam buğday ekmeği

Çavdar ekmeği

Ekşi mayalı ekmek

Kepekli ekmek

Çok tahıllı ekmek

Baget

Esmer ekmek

Mısır ekmeği

Sarı buğday ekmeği

Grisini

Ciabatta

Şallah

Focacia

Kruvasan

Muzlu ekmek

Çikolatalı ekmek

Mayalı ekmek

Mayasız ekmek

Çörek

Gözleme

Simit

Sodalı ekmek

En Çok Bilinen Ekmek Çeşitleri

50’yi aşkın ekmek çeşidi içerisinden en bilinen ekmek çeşitleri şunlardır:

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek birçok ülkede en yaygın tüketilen ekmek türüdür. Hafif bir tada ve açık bir renge sahiptir. Un öğütme veya öğütme işleminin bir parçası olarak, tam buğday meyvesinin kepek ve tohum tabakaları beyaz ekmek unundan çıkarılır.

Bu yöntem, buğday tanelerinde bulunan doğal yağları ortadan kaldırarak ürünlerin daha uzun süre saklanmasını sağlar, çünkü önce kepek ve özde bulunan yağlar ekşimeye başlar. Beyaz ekmek, tam tahıllı ekmeklerde bulunan besinsel faydalardan yoksundur.

Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeği beyaz ekmekten daha sağlıklı bir ekmek çeşidi olması nedeniyle en çok bilinen ekmek türleri arasında yer almaktadır. Tam buğday ekmeği tam tahılın kullanıldığı ve beyaz ekmeğe göre daha fazla lif, vitamin ve mineral içeren undan yapılır.

Tam buğday ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha derin, daha zengin bir tada sahiptir. Hafif cevizli bir tada ve daha yoğun, çiğnenebilir bir dokuya sahiptir. Vücudunuz için en iyi ekmek çeşitlerinden biridir.

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği çavdar unu ile yapılan ekmektir. Çavdar meyvesinin hangi kısmının un yapmak için kullanıldığına ve tahılın hangi kısmının öğütüldüğüne bağlı olarak açık, orta ve koyu çeşitleri vardır. Çavdar ekmeği yoğun bir dokuya ve belirgin şekilde ekşi bir tada sahiptir.

 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.