Dünyanın gündemi: Zincir marketler

[ad_1] 16.09.2023 18:48 Son Güncelleme: 16.09.2023 18:51 Geçen haftalarda Kanada parlamentosunda zincir marketler “vurgunculuk” suçlamalarına karşı ifade verdi. Ancak konsey market yöneticilerinin..

Dünyanın gündemi: Zincir marketler
Yayınlanma: Güncelleme: 26 views

[ad_1]


Geçen haftalarda Kanada parlamentosunda zincir marketler “vurgunculuk” suçlamalarına karşı ifade verdi. Ancak konsey market yöneticilerinin savunmalarını reddetti. Kanada Başbakanı, market yöneticilerini yüksek kar elde etmeleri nedeniyle uyardı.

Dünyanın gündemi: Zincir marketler

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu açıklamaları CNN TÜRK yayınında değerlendirdi. Ağaoğlu şöyle konuştu:

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, daha önceki hükümetin Ticaret Bakanı’na görev verdiği zaman Sayın Mehmet Muş’a dedi ki ‘Market sahipleri ile bir görüş. Toplam bu enflasyonist ortamda halkanın temel gıdaları ile ilgili fazla fiyatları artırmasınlar. Halk temel gıdalarına ve temel ihtiyaç ürünlerine ulaşabilsin.’

Bizimki tamamen vatandaş lehine hazinenin gelirinden vazgeçti, maliyenin gelirinden vazgeçti, vergileri indirdi. Kanada Başbakanı da burada da diyor ki ‘Vergileri artırır, o kazancınızı elinizden alırım. Kar marjlarınızı düşürün’ diyor. Bizim kamu otoritemiz vergilerle oynadı. Temizlik ürünlerindeki katma değer vergisini 8’e indirdi. Yine bir çağrı yaptı, dedi ki ‘Şu zincir marketlerin piyasayı oldukça etkileme güçleri var. Onlar da karlarından bir miktar fedakarlık etsinler. Bizim yaptığımız yüzde 8 indirim, vatandaşlarımıza yüzde 15 olarak yansısın.’

Dünyanın gündemi: Zincir marketler

Ancak KDV indiriminin ardından market yöneticileri ürünleri aynı fiyattan satmaya devam etti. Aydın Ağaoğlu, “KDV indirimi yapıldıktan sonra da aynı fiyattan satıldığını gördük. Onun fotoğrafı bende duruyor. KDV indirimi yapıldığında KDV oranı ne kadar düştüyse, fiyatın da düşmesi lazım. Yani 118 liralık tuvalet kağıdının 108 TL’ye düşmesi lazım. Rekabet Kurumu’nun açıklamasında gördük. Rekabet Kurumu 5 zincir marketin anlaşarak rekabeti ihlal ettiklerini, yani birlikte fiyat belirlediklerini, bu nedenle de 2.7 milyar TL ceza uygulandığını açıkladı” dedi.

 

[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.