Doğal gaz sıkışması neden olur, neden patlar? Doğal gaz sıkışması belirtileri…

[ad_1] 28.09.2023 15:50 Son Güncelleme: 28.09.2023 15:55 İstanbul Şirinevler’de bir..

Doğal gaz sıkışması neden olur, neden patlar? Doğal gaz sıkışması belirtileri…
Yayınlanma: Güncelleme: 68 views

[ad_1]

Doğal gaz sıkışması neden olur, neden patlar? Doğal gaz sıkışması belirtileri...


İstanbul Şirinevler’de bir binada doğal gaz kaynaklı patlama meydana geldi. Yaşanan bu olay sonrasında doğal gaz patlamasıyla ilgili bilgiler araştırılmaya başladı. “Doğal gaz sıkışması” ifadesi genellikle doğal gazın yüksek basınç altında sıkıştırılmasını ve depolanmasını ifade eder. 

DOĞAL GAZ SIKIŞMASI, PATLAMASI NEDEN OLUR?

Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında havayla karışımı durumunda ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde doğal gaz patlaması meydana gelir. Doğal gaz sıkışması, genellikle doğal gazın belirli bir alanda birikmesi ve yayılamaması durumunu ifade eder. Bu durum, çeşitli nedenlerle meydana gelebilir ve bazen tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

DOĞAL GAZ SIKIŞMASI NEYE BENZER?

Doğal gaz sıkışmasının farkında olmak ve hemen müdahale etmek önemlidir. Doğal gaz kokusuzdur, ancak genellikle koku eklendiği için sızıntılar kolayca fark edilebilir. Eğer doğal gaz kokusu alınıyorsa, bölgeden hemen uzaklaşılmalı ve yetkililere bildirilmelidir. Sızıntının sebebinin bulunup giderilmesi hayati önem taşır. Konutlarda ve iş yerlerinde ısınma amaçlı kullanılan doğal gaz sızıntısı çürümüş sarımsak kokusuna benzetiliyor.

Doğal gaz sıkışması neden olur, neden patlar Doğal gaz sıkışması belirtileri...DOĞAL GAZ SIKIŞMASININ NEDENLERİ NELER?

Yetersiz Havalandırma: Binaların veya endüstriyel alanların yetersiz havalandırıldığı durumlarda, doğal gaz havalandırma yoluyla dışarı atılamaz ve birikir.

Sızıntılar: Doğal gaz borularındaki sızıntılar veya gaz ekipmanlarındaki arızalar, gazın etrafa yayılmasına neden olabilir. Sızıntılar genellikle eski, hasar görmüş veya uygun olmayan malzemelerden yapılmış borular ve ekipmanlarda daha sık görülür.

Düşük Alanlar: Doğal gaz hafif olduğu için yukarıya doğru yükselir. Ancak engellendiği veya sıkıştığı yerlerde, özellikle bina veya alanın alt kısımlarında birikebilir.

Kapalı Alanlar: Kapalı park yerleri, bodrum katları, garajlar gibi kapalı alanlarda, doğal gaz sıkışabilir. Bu tür alanlarda havalandırmanın yeterli olmaması, gazın birikmesine neden olabilir.

Ekipman Arızaları: Doğal gazın taşındığı veya depolandığı ekipmanlarda meydana gelen arızalar, sızıntılara ve sonrasında gazın sıkışmasına neden olabilir.

Yanlış Kurulum: Gaz cihazlarının veya borularının yanlış kurulması, gaz sızıntılarına yol açabilir.

Bakım Eksikliği: Gaz boruları ve ekipmanları düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Bakımın ihmal edilmesi, sızıntı riskini artırabilir. 


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.