Bera İsminin Anlamı Nedir? Bera İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

[ad_1] 12.05.2023 13:35 Son Güncelleme: 12.05.2023 13:38 Bera İsminin Anlamı Nedir?  Arapça..

Bera İsminin Anlamı Nedir? Bera İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?
Yayınlanma: Güncelleme: 18 views

[ad_1]

Bera İsminin Anlamı Nedir? Bera İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?
Bera İsminin Anlamı Nedir? 

Arapça kökenli bir isim olarak karşımıza çıkan Bera, kulağa hoş gelmesinin yanı sıra telaffuzunun kolay olması ile de beğeni toplamaktadır. Özellikle son dönemlerde daha fazla popülerleşen Bera adının anlamı da merak konusu olmaktadır.

Türk toplumunda daha çok kız çocuklar için tercih edilse de erkek çocuklar için de kullanılan Bera, faziletli olmak ve seçkinlik gibi anlamları taşımaktadır. Bera’nın tam olarak sözlük anlamı fazilet sahibi olmak demektir.

Yararlı ilme sahip olan kişi ve bu ilmi insanlığın yolu için kullanan kimse manasını da taşımaktadır. Türk Dil Kurumu isimler sözlüğüne bakıldığında da Bera ismi, fazilet sahibi olmak şeklinde geçmektedir.

Bera İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Arapça kökenli bir isim olan Bera, Kur’an-ı Kerim’de bulunan ayetler arasında geçmemiştir. Ancak taşıdığı anlamın güzelliği nedeniyle bu adı bebeklere vermekte dinen hiçbir sakınca yoktur.

TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

TDK’da yer alan bilgilere göre, Bera isminin karşılığı şu şekilde geçmektedir;

İyilik, güzellik, olgunluk

Fazilet.

İyi, güzel kimse 

Seçkin olma vasfı.

Bildiren, açıklayan, ilan eden anlamında kullanılan bir ad.

Uzak, ayrı, uzaklaşma, ayrılma 

Bera İsminin Özellikleri

Bera ismini taşıyan kişiler için, para oldukça önemlidir. Öyle ki paranın tüm kapıları açacağına gönülden inanırlar. Kenarda yatırımları, bir miktar birikimleri mutlaka bulunur. Maddiyata önem verirler. Mantık evliliği yapmak isteyebilirler. İnsanlara temkinli ve tereddütlü yaklaşırlar. Plancı davranma ve durumları hesap etmede üstlerine kimse yoktur.

Bununla birlikte çocukları severler ve ev yaşantısına uyumludurlar. Sorunlara müdahale etme, çözüm bulma hususunda oldukça yeteneklidirler. Baskı olan bir ortamda durmazlar, lider ruha sahiptir. Hayatlarında ise en çok değer verdikleri insan, genel olarak anneleri olacaktır. Kıymet bilen ve insanlar için uğraşan, sorumluluk sahibi kişilerdir.

Bera İsmi Kaç Kişide Var?

Bera ismi son dönemlerde yeni yeni popülerlik kazanmış bir isim olduğu için henüz ülkemizde az sayıda kişide bulunur. Son yapılan araştırmalar neticesinde Bera ismi Türkiye’de ortalama 60-70 bin kişide bir bulunmaktadır. Yapılan araştırmaya dayanarak Türkiye’de 1100-1200 kişinin ismi Bera olarak geçmektedir.Arden İsminin Anlamı Nedir? Arden İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Arden İsminin Anlamı Nedir? Arden İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?
[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.