Ağır ticaride bekle gör dönemi

[ad_1] 27.09.2023 12:01 Son Güncelleme: 27.09.2023 13:00 Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı ..

Ağır ticaride bekle gör dönemi
Yayınlanma: Güncelleme: 63 views

[ad_1]

Ağır ticaride “bekle gör” dönemi


TAİD (Ağır Ticari Araçlar Derneği) verilerine göre ilk 8 ayda satılan toplam ağır ticari sayısı 28.494 oldu. Uzun yol ve yurtiçi lojistik hizmetlerinde kullanılan çekici satışları 2023 ilk 8 ayda geçen yıla göre %24 artarak 16.811’a yükseldi. Semi- Treyler Araç pazarı Ocak-Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %48 oranında arttı. Satış adedi ise 11.193 olarak gerçekleşti.

Krediye ulaşmada kolaylık sağlanmalı

Yatırım denklemlerini yakından takip ettiklerini söyleyen TAİD Başkanı Burak Hoşgören ‘Ağır ticari araçlar sektörü, uzun yol taşımacılığından yurtiçi lojistiğine, dağıtım, inşaat, maden, atık yönetimi de dahil olmak üzere pek çok alanda makro ekonomik göstergelerin nabzını tutuyor. Araç alımını etkileyen faiz oranları, vergi uygulamaları, iç ve dış ekonomik göstergeleri yakından takip ediyoruz. Yakın dönemdeki biriken talep dolayısıyla pazarda henüz ciddi bir düşüş yaşanmamış olsa da ileriye dönük pazarın arzulanan canlılık ve büyüklükte olması için krediye ulaşılabilirliğin kolay ve rasyonel olması gerektiğini düşünüyoruz.’ dedi.

Ağustos bazında düşüş var

Toplam ağır ticari araç pazarı 2023 Ağustos ayında ise bir önceki yılın Ağustos’una göre %4 azalarak 3.318 adet oldu. Yine bu Ağustos ayında çekici satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %34 oranında azalarak 1.655 adet, 16 ton ve üstü kamyon satışları %85 oranında artarak 1.182 adet oldu. Türkiye’de bugüne kadar ağır ticarideki en büyük pazar 36 bin adetlerde. Bu yıl yeni rekor gelmesi bekleniyor ancak firmalar şu anda araç alımında “bekle-gör”konumunda. Özellikle çekici alımlarında sıkıntı yaşanırkan birçok firma alımları erteliyor.

Traktör ve ticarilerin üretimi arttı

Türkiye’de ticari araçta 2023 Ocak-Ağustos’ta üretim yüzde 2, ağır ticari araç grubunda yüzde 27 artarken, hafif ticari araç grubunda geçen yıla paralel gerçekleşti. 2022 Ocak-Ağustos dönemine göre ticari araç satışları yüzde 60, ağır ticariler yüzde 32 ve hafif ticariler yüzde 66 arttı. İlk 8 ayda traktör üretimi yüzde 27 artarak 38.2 bin adet oldu. Bu yıl iç pazarda 70 bin adetin üzerinde satış öngörülüyor.


[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.