AB tahıl anlaşmasına dönülmesi için çalışacak

[ad_1] 04.08.2023 19:58 Son Güncelleme: 04.08.2023 20:04 “Putin gıdayı bir silah olarak kullanıyor ama müttefiklerini harekete geçirmek konusundaki sinik çabaları başarısız olacak.”..

AB tahıl anlaşmasına dönülmesi için çalışacak
Yayınlanma: Güncelleme: 20 views

[ad_1]


“Putin gıdayı bir silah olarak kullanıyor ama müttefiklerini harekete geçirmek konusundaki sinik çabaları başarısız olacak.” AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell bu ifadeleri, İngiltere merkezli The Guardian gazetesine yazdı. Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönmeme kararını değerlendirdi. Türkiye ve BM anlaşmaya dönülmesi için çabalarını sürdürüyor.

“Rusya Federasyonu’nun, Karadeniz girişiminin uygulanmasını sona erdirme kararından derin üzüntü duyuyorum.” Borell, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bu sözlerini yorumladı.

Ağustos 2022’den bu yana BM ve Türkiye’nin çabalarıyla başarılı olan anlaşmayla 33 milyon ton tahıl Ukrayna’dan, 45 Afrika ve Asya ülkesine taşındı dedi.

“Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle, dünya görülmemiş bir gıda kriziyle karşı karşıya kalabilir” ifadelerine yer verdi.

AB tahıl anlaşmasına dönülmesi için çalışacak

Borell “Rusya’nın yalanlarına rağmen AB, Türkiye’nin anlaşma için yorulmak bilmez çabalarına destek verecek” yazdı.

Rusya’nın fiyatları yükseltirken Afrika Birliğini de tehdit ettiğini savundu.

Türkiye üzerinden Ukrayna’dan çıkan tahılı Afrika’ya götürmek için düzenlenen tahıl anlaşması, Rusya tarafından 17 Temmuz’da bozulmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönülecek.” demişti.

[ad_2]

Source link

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.